איך בזכות טכנולוגיה חכמה, יותר ויותר ישראלים כבר לא צריכים לדאוג לבריאות שלהם מחוץ לבית

9,098

הפיתוח הישראלי שמילא אותנו גאווה זמין לציבור הרחב והתגובות יוצאות מן הכלל. מספר ישראלים משתפים איך הרוויחו מחדש את השליטה על הבריאות שלהם במרחב הציבורי.

זה קרה ועדיין קורה לכולנו: אתם נמצאים בתור לרופא, בסופר, או במעלית צפופה מלאה באנשים זרים, ומתלבטים אם להעיר לאדם שעומד לצדכם שהמסכה שלו לא מכסה את האף, או שאולי עדיף להבליג כדי לא להיות מה"מטיפים" האלה. עניין ההתנהלות במרחב הציבורי הפך להיות נושא רגיש שפוגש את כולנו באופן יומיומי – לכל אחד יש דעות ודרכי ההתמודדות משלו.
וממש כמו מגוון הדעות, גם רמת ההישמעות להנחיות משתנה מאדם לאדם: חלק נוקטים בכל אמצעי זהירות אפשרי כדי למנוע הדבקה, בעוד חלק לא חוששים בכלל ומתנהגים כאילו הכל כרגיל.

במציאות בה כל מי שחולף על פניכם ברחוב עלול לסכן לכם את הבריאות, או לפחות להכניס אתכם לבידוד, ישראלים רבים החליטו שנמאס להם להיות תלויים בהחלטות של אחרים במרחב הציבורי, ומצאו פתרון מושלם שחוסך מהם דאגות. מדובר בטכנולוגיה, שזוכה להצלחה בענף הרפואה למעלה מעשור, והוכחה כבטוחה וחסרת תופעות לוואי: מסכה משולבת חלקיקי תחמוצת נחושת, חומר אנטי-ויראלי שמנקה ומטהר את עצמו בתהליך בלתי פוסק.
הטכנולוגיה, שפותחה ע"י חברת MedCu ומשווקת ע"י חברת OLVITECH, שתיהן ישראליות, נועדה במקור לפיתוח של ציוד רפואי משוכלל שיגן על רופאים ומטופלים בבתי חולים, אשר הותאמה כעת לשימוש הציבור הרחב לאור המצב.

אבל אל תתנו למראה הזהוב ולמרקם הרך להטעות אתכם – המסכה הזו נחשבת לאמצעי המיגון החזק ביותר שקיים היום בשוק, וגם העמיד ביותר: מחקרים הוכיחו כי יעילותה האנטי-מיקרוביאלית תקפה ל 6 שבועות, כאשר השפעתה נשמרת ממש כמו בפעם הראשונה. היות והיא מתנקה בתהליך ביולוגי-עצמאי (SELF CLEANING), המסכה מפחיתה דרמטית את הסיכון להדבקה גם במקרה של חשיפה לגורם הנושא חיידק או וירוס.

עכשיו דמיינו לעצמכם מצב אחר: אתם נמצאים במעלית מלאה באנשים זרים בלי מסכות, ואתם מרגישים בטוחים לגמרי.
נשמע דמיוני?
כפי שתגלו בהמשך הכתבה, זו הופכת להיות המציאות עבור יותר ויותר ישראלים.

"בהתחלה פחדתי לצאת מהבית אפילו לסופר. עכשיו אני רגוע – המסכה הזאת חוסכת ממני חרדות ונותנת לי ראש שקט"

התקופה האחרונה, כמו כל משבר, גורמת למתח וחרדה אצל רבים, בעיקר כשמוסיפים את האפקט התקשורתי, האכיפה המשטרתית, והאיומים בקנסות.
נדמה שככל שמעמיק המשבר, גם דרכי ההתמודדות מקצינות בהתאם; יש אנשים שמתנהגים באופן מוחצן ותוקפני אם מישהו רק מעיר להם, ומנגד יש אנשים שנסגרים בתוך עצמם וחוששים לצאת מהבית בניסיון להימנע מעימותים במרחב הציבורי ומחשש להדבקות.

דיברנו עם תמיר מתל-אביב, שסיפר איך המסכה החדשה מספקת לו מענה בריאותי והיגייני, אך לא פחות חשוב – מעניקה לו שלווה ומאפשרת לו להיות רגוע באמת.

"מאז ומתמיד כל מי שמכיר אותי יודע שאסור להתקרב אליי אם אתה מתעטש או משתעל. חברים שלי צוחקים עליי שאני היפוכונדר, ויש מצב שהם צודקים" הוא צוחק, "אבל ברצינות, יש לי אסטמה, ואני גם אחד שממש לא אוהב להיות חולה ותמיד מקפיד לשמור על עצמי".
תמיר מספר שכאשר המשבר רק התחיל, הוא נכנס לחרדות של ממש: "לא רק שלא סמכתי על האנשים שמסתובבים בחוץ, גם לא סמכתי על אמצעי ההגנה הרגילים – במשך תקופה ארוכה לא רציתי לצאת מהבית בכלל, כי ידעתי שאחרי כמה דקות המסכות הכחולות מפסיקות לספק הגנה מפני חיידקים. זה גם ידוע שהן מלכתחילה בכלל לא מגינות על מי שעוטה אותן, אלא רק על הסביבה שלו".

והוא צודק: משרד הבריאות ממליץ להחליף מסכה רגילה אחת לשעתיים (!) כאשר בפועל, רובנו מזהמים אותה עוד הרבה לפני: נגעתם במסכה בלי לשטוף ידיים לפני? הסרתם אותה לרגע מהפנים? נגעתם בחלקה הפנימי?
אתם יכולים באותה מידה לזרוק אותה לפח.

"תהיתי לעצמי, למה אני צריך לסבול בגלל שאחרים לא שומרים על עצמם? הייתי חייב למצוא פתרון שיגרום לי להרגיש בטוח כשאני יוצא החוצה. ידידה טובה שלי שמעה על מסכה אנטי-ויראלית בעלת יעילות ארוכת טווח, שאמורה להגן באמת כי היא מחטאת את עצמה" ממשיך תמיר, ומוסיף "אני טיפוס סקפטי, אז ישר חיפשתי באינטרנט לראות במה מדובר, קראתי על נחושת ועל הסגולות הרפואיות שלה, ומסתבר שהפטנט הזה קיים כבר המון זמן, וכל המחקרים מראים שהוא עובד".

מאז הוא כבר לא חושש לצאת מהבית כשהוא חייב. יותר מזה – הוא כבר לא טורח אפילו להסתכל סביבו כדי לוודא שכולם עוטים מסכות, פשוט כי הוא יודע שהוא מוגן: "היו כמה פעמים שהייתי עד לסיטואציות לא נעימות, ויצא לי אפילו להיכנס בעצמי לויכוחים עם אנשים שהערתי להם כי היו בלי מסכה. לצערי לא כולם יודעים איך לקבל הערות מאחרים, ולפעמים זה יכול לצאת משליטה".
זו עוד אחת מהסיבות שהוא עבר למסיכה הכתומה: "שמעתי בחדשות גם על דברים יותר גרועים כמו קטטות וריבים אלימים שהתחילו בגלל שמישהו היה בלי מסכה ומישהו אחר העיר לו. מה אני צריך את זה על הראש?"

עוד הוא מספר שכעת, כאשר החברה בה הוא עובד הכריזה שחוזרים לעבוד מהמשרדים, ולא מרחוק, המסכה משחקת תפקיד מכריע אף יותר: היא מעניקה גם לתמיר וגם למקום עבודתו שקט נפשי וחוסכת משני הצדדים את החשש מהדבקה.
"מזל גדול שגילינו את המוצר הזה. ללא המסכה, גל ההדבקות בקלות יכול היה להכניס אותי או כל אחד מהעובדים האחרים לבידוד, ולגרום לנו להפסיד ימי עבודה, דבר שהיה גורם נזק גם לעסק וגם לעובד עצמו".

"הגענו ללידה רגועים, בלי לדאוג בכלל מכל הוירוסים שמסתובבים בבתי חולים"

בניגוד למה שכבר אפשר לעשות מהבית כמו לקבוע תור לרופא בצ'ט או באפליקציה, יש דברים שמחייבים יציאה מהבית, כמו לידה למשל.
אורן והילה שמעו על מסכת הנחושת קצת לפני שהילה נכנסה לחודש תשיעי, ומיד החליטו שהם חייבים להשיג כמה כאלו לקראת הלידה, כדי להרגיש יותר בטוחים.
"גם בזמנים רגילים בתי חולים הם לא מקום אידיאלי לבלות בו פרק זמן ארוך, ושמענו על הסיבוכים האפשריים של הוירוס לנשים בהריון. יש לנו עוד ילד קטן בבית שנשאר עם ההורים של אשתי ולא רצינו חלילה לחזור עם משהו ולהדביק מישהו מהם" אורן מספר.

"לפני זה הייתי קונה את המסכות הכחולות במבצע ליד הקופה בסופר, או איפה שהיה יוצא לי לעבור, ממש כמו מסטיקים על הדרך. הן היו זרוקות בכל מקום, בסלון, באוטו, מצאתי כמה אפילו על המיטה של הכלב. למי יש זמן לזכור איפה כל מסכה הייתה ואיפה נגעת בה עם האצבע, או כמה זמן היא הייתה בשימוש? אנחנו אנשים עסוקים, אי אפשר לצפות מאיתנו להקדיש את חיינו כדי להשגיח על המסכה. בקיצור, זה לא פתרון יעיל וגם לא אקולוגי".

עכשיו, הם מספרים, לכל אחד יש מסכה אחת, לא צריך לזכור להחליף אותה באופן תדיר, וזה חוסך המון בלאגן.
"גם ככה חייבים להיות עם מסכות. אז אם אפשר באותו סכום כסף גם להיות רגועים וגם להימנע מדו"חות, למה לא?"

כשהגיע הרגע לנסוע לביה"ח, הם שלפו את המסכות מהאריזה ויצאו לדרך.
"לידה זה גם ככה תהליך…מאתגר" הם צוחקים, "ברגע שנכנסנו לאוטו, כבר ירדה לנו אבן אחת מהלב כי ידענו שאנחנו מוגנים באמת, וגם אם ניתקל בחולה מאומת או בוירוס בתוך בית החולים, המסכה תנקה את עצמה ותשמיד את הנגיפים תוך 60 שניות. הגענו לחדר לידה הכי רגועים בעולם, אפילו יותר מאשר בלידה הקודמת כשעדיין לא היה צריך להסתובב עם מסכות. זה לבד כבר עשה את כל ההבדל".

המסכה הכתומה בפעולה: "אנשים רבים כבר מרגישים בטוחים במרחב הציבורי"

"אף אחד לא באמת שם לב איפה הוא משאיר את המסכה או זוכר להחליף אותה. אצלנו בבית מצאנו פתרון – לכל אחד יש מסכה כתומה משלו עם השם שלו עליה, וככה אנחנו לא צריכים לדאוג איפה מותר או אסור להניח אותן"

ואם כבר מדברים על משפחה וילדים, את המסכות ניתן לרכוש באריזות משפחתיות וגם באריזות גדולות יותר שמחירן משתלם במיוחד, במיוחד עבור משפחות עם ילדים.
אילנה, רופאת שיניים, לא הייתה צריכה לבדוק או לחקור את סגולות הנחושת, היא ידעה מיד שזה הפתרון הכי יעיל שיש לשוק להציע. "אני יודעת שתחמוצת נחושת הוא חומר המשמש את ענף הרפואה כבר שנים וגם פופולרי מאוד בעולם האנטי אייג'ינג למיצוק העור והעלמת קמטים, אז לא מפתיע שגם בתחום הטכנולוגיה הצלחנו לתעל אותו לטובתנו".

מתוקף עבודתה, לאילנה אין את האפשרות לשמור מרחק ביטחון מהמטופלים שלה, שלשם הטיפול חייבים להסיר את המסכות – כרופאת שיניים היא מוכרחה להתקרב לאזור האף והפה של המטופל, מה ששם אותה בסכנת הדבקה גבוהה יותר. למזלה, היום היא מרגישה בטוחה הרבה יותר בזכות המסכה: "רכשתי מסכות עבור כל עובדי המרפאה שלי על-מנת שנוכל להמשיך לעבוד בבטחה. היא מורידה משמעותית את הסיכוי של כולנו להידבק. אני ממליצה עליה בחום לכל בעל מקצוע שנותן שירות "אחד על אחד" כמו קוסמטיקאיות, ספרים, נהגי מוניות ואוטובוסים – כל מי שפוגש אנשים ובא איתם במגע על בסיס יומיומי. הדבר האחרון שהייתי רוצה שיקרה זה שמישהו מאיתנו יכניס את כל צוות המרפאה לבידוד וכולנו נאבד ימי עבודה.
חוץ מזה, בתור אמא, זה כיף שאני יכולה להיות רגועה ולא צריכה יותר לדאוג למסכות של כולם. בעיקר בגלל שילדים עד גיל מסוים עדיין לא מתחסנים, כמו הילדים שלי".

אילנה ממשיכה ומשווה את המצב הנוכחי לתקופה בה היא ומשפחתה עוד השתמשו במסכות הרגילות. "כשהשתמשנו במסכות הכחולות הרגילות זה היה סיוט, כי הן היו מפוזרות בכל הבית, ותוך רגע הפכו לא יעילות לשימוש. עכשיו עם המסכות הכתומות הילדים יכולים להשתולל כמה שבא להם. אפילו אם המסכה נופלת על הרצפה, לא קרה כלום כי היא ממשיכה להשמיד את החיידקים בצורה אקטיבית כל הזמן.

למרות החיסון שכבר הגיע לארץ, אילנה רכשה מספר אריזות של המסכה הכתומה: "אמנם אנשים כבר מתחסנים, אבל זה לא אומר שסיימנו עם המסכות" היא מסבירה, "להפך – לפי החוק, גם מי שחוסן חייב להמשיך לעטות מסכה. הן ישארו איתנו לפחות לעוד שנה לדעתי. חוץ מזה שכבר כולנו התרגלנו לחופש והנוחות שהמסכה הזו מאפשרת, הילדים גם ממש אוהבים את המגע שלה על הפנים. סוף סוף משהו שלא מגרד להם. אני אישית קניתי הביתה כמה אריזות גדולות, שיהיה לכולנו לעוד כמה חודשים."

להרגיש מוגנים בכל מקום, כל הזמן

כמו תמיר, אורן והילה, וגם אילנה ומשפחתה, עוד ועוד ישראלים כבר עברו להשתמש במסכות הכתומות, שמגנות עליהם בכל מצב.
למעשה, עיתוי הפצת המוצר בארץ, אם כי אינו מכוון לחלוטין, לא יכול להיות טוב יותר: מוצרים המכילים את הבד האנטי-ויראלי אושרו לשימוש ע"י ה-FDA עוד ב-2018, ובאפריל 2020 היא קיבלה אישור עמידה בתקנות האיחוד האירופי, שניים מהמוסדות המחמירים ובעלי הסטנדרטים הגבוהים בעולם.
עשרות מחקרים הוכיחו בשנים האחרונות שהפטנט עובד, והמסכה אכן משמידה וירוסים, חיידקים ובקטריות תוך זמן קצר מרגע שהם באים איתה במגע.
התקווה היא שעם הזמן, במקביל לחיסון כלל האוכלוסיה, השימוש בטכנולוגיה החדשה יהפוך לסטנדרט ונוכל אט אט לחזור לשגרת החיים המוכרת.
מה שבטוח, ככל שיותר אנשים יחליפו את המסכות הרגילות באלטרנטיבה החדשה והכתומה, כך תצטמצם שרשרת ההדבקה והעולם יחזור לעצמו יותר מהר.

עד אז, המסכה החדשה כבר זמינה לרכישה מהירה ומאובטחת במחיר השקה כחול-לבן.
הקליקו עכשיו כדי לשמור על הבריאות שלכם ועשו צעד נוסף בדרך לחזרה לשגרה!

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן