שוברי משקל: ללא ניתוחים, ללא דיאטות ועם מערך ליווי חסר תקדים. מהו סוד ההצלחה של המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה הגדול בישראל?

6,247

עם צוות מומחים רב תחומי מדהים בהיקפו, מוקד ליווי ותמיכה הזמין 24 שעות ביממה ולמעלה מ-14,000 מטופלים ב-5 השנים האחרונות, ד"ר רז הגואל פיתח תכנית ייחודית לטיפול תרופתי בהשמנה. בתור מומחה בעל שם עולמי בתחום, ומי שהשיל בעצמו 45 ק"ג, רז מביא לעולם בשורה - זה לא רק שילובי התרופות החדשניים, המפתח נמצא דווקא במערכת התמיכה.

מעל ל-62% מהגברים וכ-55% מהנשים בישראל סובלים מעודף משקל ומהשמנת יתר, כך על פי נתוני המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות בישראל. למעשה, אפשר להגיד שבכל בית בישראל מישהו או מישהי נאנחים ברגעים אלו ממש מול המשקל או מול המראה ושואלים את עצמם – איך יוצאים מזה?

תחת כל עץ רענן מחכה לנו דיאטה חדשה, שיטות שונות ומשונות, הבטחות לשנות את חיינו ועוד שלל הצעות והמלצות (מקווים שוויתרתם על חצי לימון בכוס הקפה השחור שלכם בבוקר). בסוף, כמעט כל דיאטה מנסה להוביל אותנו בדרך כזו או אחרת לייצר גירעון קלורי עמוק ומתמשך, דרך הוצאת מזונות מהתפריט היומי שלנו, משהו שדורש כוח רצון יוצא מגדר הרגיל והתמדה לאורך זמן.

לא פלא שאותן דיאטות מביאות את מרבית האנשים לחוות את "אפקט היו-יו" – ירידה קיצונית ומהירה במשקל, ומייד לאחריה עלייה קיצונית לא פחות. על פי מחקרים, בין 65 ל-95 אחוז מאלה שיורדים במשקל חוזרים אליו עם "ריבית" ברוב המקרים, לצד תחושה של השלמה עם גזרת הגורל של משקל עודף שאנחנו תקועים איתו לכל החיים.

הבשורה ששוברת את מעגל ההשמנה
בין שלל דיאטות ה"בזק" המזיקות נכנס לחיינו בסערה בשנים האחרונות טיפול תרופתי פורץ דרך בהשמנת יתר. הטיפול מיועד למי שמדד מסת הגוף השלהם (ה-BMI) עולה על 30, או לחילופין בעלי BMI של 27 הסובלים ממחלות הקשורות להשמנה כגון סכרת, טרום סכרת, יתר לחץ דם או שומנים בדם. בבסיס הטיפול עומדות תרופות מרשם לטיפול בהשמנה, חלקן פועלות בצורה ישירה על איזור השובע במוח, לצד מנגנון פירוק השומן מהמזון בקיבה.

כיום, הטיפול התרופתי כבר הפך נפוץ עד כדי כך שאפשר לקבל את הטיפול ישירות בקופת החולים, אך האם זה כל מה שעומד ביננו לבין המשקל הרצוי? מסתבר שהמציאות קצת יותר מורכבת.

בשנים האחרונות מוביל ד"ר רז הגואל את מהפכת הטיפול התרופתי בהשמנה. המרכז הרפואי אותו ייסד טיפל ב-5 השנים האחרונות בלמעלה מ-14,000 אנשים שסבלו מדרגות שונות של השמנת יתר וסייע להם לצאת לדרך חדשה ולאמץ אורח חיים בריא לצד הפחתה משמעותית ממשקלם.

רז, שבעצמו סבל במשך שנים מעודף משקל קיצוני, השיל מעל ל-45 ק"ג של משקל עודף בזכות הטיפול התרופתי. כמי שנחשב כיום לאחד המומחים הגדולים בעולם בנושא, הקדיש רז את 15 השנים האחרונות להתמחות נדירה ועמוקה בתחום הטיפול בהשמנת יתר, התמחות שהובילה אותו לפתח גישה טיפולית יוצאת דופן ויחידה מסוגה בעולם.

דוקטור רז הגואל. השיל מעל ל-45 ק"ג ממשקלו בעזרת טיפול תרופתי בהשמנה. צילום: יח"צ

ביקשנו מד"ר הגואל לשתף אותנו מה סוד ההצלחה של המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה בניהולו, ומדוע מומחים מכל העולם "עולים לרגל" ללמוד ממנו כיצד לשפר את אחוזי ההצלחה בטיפול התרופתי.

האם טיפול תרופתי לבדו מספיק? כלל לא בטוח
"הטיפול התרופתי הוא לא בדיוק 'זבנג וגמרנו' כפי שאפשר בטעות לחשוב" מספר לנו ד"ר רז. "למעשה, על פי סקר שביצע משרד הבריאות, 50% מהמטופלים שקיבלו מרשם לתרופות להורדה במשקל הפסיקו את הטיפול לאחר 3 חודשים לכל היותר בשל היעדר מסגרת טיפולית מתאימה." הוא מוסיף.

הטיפול התרופתי, כך מסביר לנו ד"ר רז, מתחלק לשני היבטים מרכזיים.

הראשון – בחירת התרופות עצמן, השילוב ביניהן והמינון. טיפול תרופתי בהשמנה, בניגוד להרבה סוגים אחרים של טיפולים תרופתיים, הוא דינמי ומשתנה, בהתאם לתגובת גוף המטופל, וכמובן בהתאם להתקדמות בתהליך הירידה במשקל. "בסופו של דבר זה לא אקמול, לקחת ואחרי שעה עבר כאב הראש" כך "דר רז.

"טיפול תרופתי בהשמנה זה לא מוצר מדף שעובד בצורה אחידה על כולם. לכל אדם מתאים פרוטוקול טיפול שונה. שילוב התרופות, המינונים, שינוי אורחות החיים, נדרשת התמחות מאוד גדולה והיכרות עם כל מגוון התרופות הזמין היום בשביל להתאים לכל מטופל את שילוב התרופות הנכון והמינונים המתאימים לכל שלב בטיפול".

ואכן, בניגוד למקובל בקופות החולים בהן בדרך כלל ניתנת תרופה אחת, מהדור הישן, ללא ליווי ומעקב צמוד (ולפעמים אף ללא הנחיות ברורות לשימוש), ד"ר רז מטפל בעזרת חוד החנית של התרופות לטיפול בהשמנה הקיימות היום בעולם, שחלקן אף כלל לא נמצאות בשימוש בקופות החולים, ולא מוכרות למרבית רופאי המשפחה, אלא רק לרופאים המתמחים בטיפול בהשמנה.

תהליך התאמת התרופה של המטופל נעשה לאחר אבחון מקצועי על פי ההיסטוריה הרפואית, מצב גופני וצרכי הטיפול. למעשה, כחלק מהגישה טיפולית אותה מובילה ד"ר רז הגואל, לעיתים קרובות תכנית הטיפול תכלול שילובים של מספר תרופות במינונים שונים, הכל בהתאם לקצב הירידה והתקדמות התהליך.

הצד השני של הטיפול, ואולי זה שיש לו את ההשפעה הקריטית ביותר על הצלחתו, הוא דווקא מה שהוזכר בסקר משרד הבריאות כהערת אגב – נושא המסגרת הטיפולית, או יותר נכון, היעדר הליווי הנכון, שיכול להיות בדיוק המרכיב החסר בקרב מטופלים שלא הצליחו בטיפול התרופתי, מה שהיה עושה עבורם את ההבדל בין הצלחה לכישלון הטיפול.

30 אנשי צוות שנמצאים שם 24/7 בשביל שהטיפול יצליח

אחד הדברים שד"ר רז מרבה לדבר עליו הוא הקושי המנטלי בטיפול. הטיפול התרופתי, יעיל ככל שיהיה, עלול לכלול גם גם תופעות לוואי שונות, שהן לרוב אמנם לא חמורות, אך מהוות אחד הגורמים המרכזיים המובילים להפסקת וכישלון הטיפול. 

בין תופעות הלוואי ניתן למנות כאבי בטן, בחילות והקאות. בכל תופעות הלוואי הללו ניתן לטפל ולתת מענה, אבל בשביל זה צריך שיהיה למי לפנות ברגע האמת, ופה בדיוק צוות המרכז נכנס לפעולה.

"אני יכול להגיד לך בפה מלא, שלרוב קשה מאוד לשתף את הסביבה במה שעובר עליך בזמן הטיפול". מסביר רז. "יש מקרים כשאתה מסיים את היום עם תחושה לא נוחה, בחילה, כאב בטן, אם סתם לא בטוח אם מה שאתה מרגיש תקין והגיוני, אתה רוצה לדבר עם מישהו, ואתה רוצה שהמישהו הזה יהיה מקצועי, יכיר אותך, את המצב שלך, את התהליך שאתה עובר, את התרופה הספציפית שאתה לוקח ושיידע לתת לך פתרונות להתמודדות" הוא מוסיף.

ואכן, נראה שמערך הטיפול של המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה נותן מענה בדיוק לנקודה הכואבת הזאת. 

לאחר המפגש הראשון עם ד"ר רז, נפגשים המטופלים עם דיאטנית קלינית בכירה שבונה עבורם תכנית מותאמת אישית לשינוי אורחות החיים בשיטת "non-diet", זאת לצד, פרוטוקול הטיפול התרופתי וכמובן בהתאם ליעדי הירידה במשקל. לא מדובר בפגישה חד פעמית מזדמנת, אלא בחלק אינטגרלי בהצלחת התהליך, ולכן במהלך תקופת הטיפול, רשאי המטופל להגיע לפגישות נוספות עם התזונאית במרכז ללא הגבלה, כמה שירצה, בהתאם לצרכיו.

לכל מטופל יש מנהלת תיק אישית שזמינה עבורו בטלפון או בוואטסאפ לכל בעיה ואכן, בנוסף לשיחת סטטוס שבועית עם מנהלת התיק האישית שמוודאת שהטיפול מתקדם בהצלחה, תפקיד המנהלות הוא לתת מענה לכל בעיה או שאלה, להתעדכן בקשיים, עדכון מינוני התרופות ובעיקר לתת כתף חמה למטופלים ולהיות זמינה עבורם.

אחת לשבוע מקיים צוות המרכז, תחת פיקוחו וניהולו של ד"ר רז באופן אישי, מעבר על כל תיקי המטופלים יחד עם מנהלות התיקים שמוודאות שכל צורך וכל קושי מקבלים מענה מיידי על ידי הרופא. בסופו של דבר המטופל נהנה מצוות רב תחומי גדול שמקיף אותו, זמין עבורו ובעיקר – יודע לתת לו פתרונות שעוזרים לו להתמיד בטיפול ולא להתייאש באמצע ולוותר.

הרופא שזמין למטופליו 24 שעות ביממה

מעבר לזמינות הגבוהה והתגובה המיידית של מנהלות התיקים, חלק אינטגרלי מהשירות הוא מוקד תמיכה הזמין למטופלי המרכז 24 שעות ביממה. מוקד שיודע לחבר את הרופא ישירות לשיחה, גם אם זה באמצע הלילה. 

"כל העניין פה הוא להיות שם בזמן אמת כשצריכים אותנו" מסביר ד"ר רז על מערך התמיכה ההדוק והמחבק שהמרכז מציע. "כל נקודה כזו שבה תופעות הלוואי צצות היא משבר פוטנציאלי. אני יכול לבצע התאמות מינונים מחדש, להחליף ו/או לשלב תרופה תרופה אחרת. בסוף המטרה שלנו היא שהמטופל יוכל להרגיש טוב לאורך כל הטיפול. את התרופה מתאימים למטופל, ולא את המטופל לתרופה, והאחריות שלי היא למצוא את הפתרונות המתאימים", כך ד"ר רז.

ההיבט המסקרן ביותר במערך השירות של המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה הוא הזמינות האישית של ד"ר רז בעצמו. במהלך תקופת הטיפול, כל אחד ממטופלי המרכז יכול בכל רגע נתון ליצור קשר ישיר עם הרופא, דרך מנהלת התיק שלו, לשאול שאלות, לבקש עזרה ותמיכה וגם להגיע לפגישות – ללא הגבלה, נתון חסר תקדים.

למעשה, אפילו במסגרות הרפואה הפרטית בישראל קשה למצוא רמת זמינות גבוהה כזו של צוות טיפולי גדול ומגוון שכל כולו מגוייס להצלחת המטופל.

"המטופלים שלי הם כל עולמי" אומר לנו ד"ר רז בהתרגשות. "הייתי במקום שלהם. הייתי עם המשקל העודף. הייתי בסחרור של דיאטות, וגם עשיתי בעצמי את כל תהליך הטיפול, על כל האתגרים שבדרך. חקרתי כל היבט אפשרי של התחום. אני מכיר כל תרופה שקיימת, איך היא עובדת, איזה תופעות לוואי יש לה ואיך מתמודדים איתן. הטיפול הזה מציל חיים, במלוא מובן המילה, ואני גאה להיות זה שמושיט יד למי שמסתובב עם התחושה הנוראית הזאת שהוא בחיים לא ייפטר מבעיית ההשמנה שלו, ופשוט מוציא אותו מהבור הזה".

למי מתאים הטיפול התרופתי להשמנת יתר?

הטיפול התרופתי לטיפול בהשמנה מיועד לבני 14 ומעלה, בעלי BMI 27+ עם גורם סיכון אחד לפחות כמו יתר לחץ דם, טרום סכרת או סכרת, או בעלי BMI 30+ ללא גורמי סיכון.

עלות פגישת הייעוץ הראשונית, כרוכה בתשלום חד פעמי של 900 ש״ח שיקוזזו מסך עלות הטיפול בהתאם למסלול הנדרש. ולאלו מאתנו שמחזיקים פוליסת ביטוח פרטי, מומלץ לבדוק את זכאותכם לקבלת החזרים כספיים בגין עלות הייעוץ, התרופות וכיו״ב בהתאם לתנאי הפוליסה שלכם.

 

לבדיקת התאמתכם לטיפול תרופתי בהשמנת יתר הזינו עכשיו את הנתונים במחשבון ה-BMI:

יש למלא את כל השדות על מנת להמשיך

ה BMI שלך הוא

אתה נמצאאת נמצאת ב:

המשמעות היא שמשקל גופך עלול להגדיל את הסיכוי לסבול מבעיות בריאות כגון: מחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם, סוגים מסוימים של סרטן ועוד.

המשמעות היא שמשקל גופך בריא ומקטין משמעותית את הסיכוי לסבול מבעיות בריאות כגון: מחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם, סוגים מסוימים של סרטן ועוד.

המשמעות היא שהתפריט התזונתי שלך אינו תואם את הדרישות התזונתיות של הגוף שלך מצב של תת משקל מסוכן בדיוק כמו מצב של עודף משקל, מגביר את הסיכוי לנזק ללב, לעצמות ולרקמות אחרות בגופך.

אתה עומדאת עומדת בקריטריונים לטיפול תרופתי

מבחינת מדד BMI והתוויות נוספות לטיפול תרופתי בהשמנה.
אנא השאראנא השאירי פרטים וניצור עמך קשר בהקדם.

או חייגו עכשיו 9637*

אינך עומדאינך עומדת בקריטריונים לטיפול תרופתי

על פי ההתוויות לטיפול תרופתי בהשמנה, הטיפול מיועד לבעלי BMI 27+ עם מינימום גורם סיכון אחד (יתר לחץ דם, שומנים בדם, טרום סכרת או סכרת) או 30+ ללא צורך בגורמי סיכון. אם אחד מהפרטים שהזנת הינו שגוי, אנא לחץ על הכפתור מטה על מנת לחשב מחדש. אם אחד מהפרטים שהזנת הינו שגוי, אנא לחץלחצי על הכפתור מטה על מנת לחשב מחדש.

ד"ר רז הגואל הוא המייסד והמנהל הרפואי של המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה. ד"ר רז הוא רופא מומחה העוסק ברפואה למעלה מ- 15 שנים, ומתמחה בהענקת טיפול רפואי מותאם אישית בהשמנת יתר.

מומחיות, הכשרות וניסיון מקצועי:
רופא מומחה ברפואת המשפחה
בוגר The Blackburn Course in Obesity Medicine, Harvard Medical School
בוגר תוכנית SCOPE בהשמנה קלינית (Specialist Certification Of Obesity Professional Education)
חבר ב TOS – The Obesity Society
חבר ב OMA- Obesity Medicine Association
חבר בחברה הישראלית לחקר וטיפול בהשמנת יתר
מדריך קליני נלווה, הפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן גוריון
מרצה בכנסים בארץ ובחו"ל – אודות השמנת יתר ודרכי הטיפול במחלה
מתמחה בפסיכיאטריה, בית החולים לב השרון (בעבר)

התוכן הכתוב באתר הוא למידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי.

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן