סובלים מהשמנה? הנה מה שצריך לדעת על טיפול תרופתי לירידה במשקל

1,730

מי צריך טיפול תרופתי, האם הוא יעיל יותר מדיאטות או ניתוחים ומה חשוב לדעת לפני שמתחילים טיפול? כמה עובדות חשובות שיסבירו לכם על שיטת הטיפול התרופתית לירידה במשקל

 

ד"ר רז הגואל, מנהל המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה

רבע מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל חולה בהשמנה. 70% מהחולים בהשמנה חולים גם במחלות נלוות –  סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, סרטן ועוד. כ 4,000 איש מתים בכל שנה בישראל כתוצאה ממחלות הנלוות להשמנה. על פי נתוני משרד הבריאות, כמעט כל ישראלי שני סובל מעודף משקל ו- 1 מכל 8 אנשים סובל מהשמנת יתר.

הגורמים המובילים להשמנה הם גם גורמים פיזיולוגיים ורפואיים – גנטיקה, היסטוריה רפואית, מחלות נלוות וגם גורמים סביבתיים- אורח החיים המודרני, תזונה מתועשת ומעובדת – המובילים לצריכת קלוריות "מתות", שאין בהן ערך תזונתי.

עד לשנות ה-90 נחשבה השמנה לבעיה התנהגותית. אתם סובלים מעודף משקל? האשמה היא בכם, בחוסר השליטה שלכם, בחשקים הרגעיים למזונות שונים. גם בימינו, רבים סבורים שאם אתה סובל מעודף משקל, כל שעליך לעשות על מנת לרזות הוא פשוט "לסגור את הפה" ולשנות את הרגלי התזונה.

בשנים האחרונות ישנה הבנה עמוקה יותר של המנגנונים במוח האחראים על השובע ובעקבותיה אושרו על ידי ה FDA, ה EMA ומשרד הבריאות הישראלי תרופות יעילות לטיפול בהשמנה. התרופות פועלות לאיזון המנגנונים האחראים על השובע במוח ומאפשרות למטופל לשנות את אורח החיים שלו.

לאחרונה, הוגדרה בישראל השמנה כמחלה,  שיש לטפל בה כבר בשלבים המוקדמים טרום התפתחות מחלות נלוות, ולנהל אותה כמו כל מחלה כרונית, בין היתר באמצעים רפואיים ותרופתיים.

אם עד היום ניסיתם לרדת במשקל באמצעות דיאטות, שינוי תזונתי ופעילות ספורטיבית ונכשלתם פעם אחר פעם, הנה מספר דברים שכדאי לכם לדעת על טיפול תרופתי לירידה מבוקרת במשקל:

תרופות בטוחות: התרופות לטיפול בהשמנה מאושרות על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי),ה EMA(רשות התרופות האירופאית) ומשרד הבריאות הישראלי ולפיכך הן בטוחות לשימוש . הטיפול התרופתי מיועד לבעלי BMI 27+ המלווה בגורם סיכון אחד (כגון יתר לחץ דם, היפרליפידמיה, טרום סכרת או סכרת) או לבעלי BMI 30+ ללא גורמי סיכון.

ללא דיאטות, ללא ניתוחים. למעלה מ-65 אחוז מהאנשים שעושים דיאטות שונות  חוזרים למשקלם הקודם ויותר בתוך 3 שנים בעוד כ-40+ אחוז מהמטופלים שעברו ניתוחים בריאטריים עולים בחזרה בתוך 5 שנים ולעיתים אף יותר ממשקלם ההתחלתי. טיפול תרופתי, בפיקוח רפואי ובשילוב שינוי תזונתי, אינו מערב הליכים פולשניים ואינו גורר מאמץ עילאי, פיזי ונפשי לירידה במשקל.

התאמה אישית. קיים מגוון של תרופות לטיפול בהשמנה, ולכן יש להתאים את הטיפול התרופתי (שלעיתים משתנה במהלך הטיפול בהתאם לקצב הירידה במשקל ואף יכול לשלב מספר תרופות במקביל) למטופל לאחר אבחנה קלינית (היסטוריה רפואית, מחלות רקע, תרופות קבועות) ופסיכו סוציאלית (רגשית והתנהגותית) המתבצעת על ידי הרופא המטפל.

פיקוח רפואי צמוד. הטיפול התרופתי ניתן על ידי רופא תוך ליווי ומעקב רפואי אישי, החיוני לצורך בקרה קבועה על התהליך וניטור בעיות שונות בזמן אמת, דבר המגביר את יעילות השימוש בתרופה, את ההסתגלות לתרופה ואת התאמתה לשגרת חייו של המטופל. כל זאת על מנת להגיע לאפקט מקסימלי של ירידה במשקל במינימום זמן. הליווי והפיקוח הרפואי צריכים לכלול טיפול בתופעות לוואי, שינוי מינונים בהתאם לקצב הירידה במשקל, החלפת טיפול תרופתי בהתאם לצורך העולה מהטיפול ואף שילוב מספר תרופות במהלך הטיפול – למקסום קצב הירידה במשקל, תוך כדי שמירה על ירידה מבוקרת ומאוזנת ועל בריאותו של המטופל כערך עליון.

תכנית טיפול משולבת. גישת הטיפול בהשמנה כיום היא אישית ואינטגרטיבית, המשלבת טיפול מותאם אישית ותמיכה במטופל, שראוי למערך של צוות מקצועי, תומך ועוטף. כאשר המטופל מפחית משמעותית ממשקלו באמצעות הטיפול התרופתי והוא אינו עוסק באופן עקבי במחשבות על אוכל, הוא מסוגל להתחיל בטיפול היקפי רב תחומי משולב, הכולל הדרכות, הנחיות, עזרה בהסתגלות לתרופה, שינוי הרגלי תזונה ואימוץ אורח חיים בריא לשימור התוצאות לטווח הרחוק.

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן