עברתם את גיל 35? יש צמח אחד שאתם חייבים להכיר

6,150
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

הוא הגיע אלינו ממצרים העתיקה לפני יותר מ-4000 שנים, ועד היום משתמשים בו במעדנים ובמוצרי טבק. מדובר על אחד מהצמחים המעניינים ביותר בטבע, שגם תורם לנו לא מעט. ישבנו לראיון עם פרופסור רפי קרסו והכנו לכם את המדריך השלם לצמח הליקוריץ.

כנראה שאם נגיד לרובכם את המילה "ליקוריץ", תחשבו על הממתק השחור והעגול שכולנו מכירים. והאמת? אתם לא טועים. הליקוריץ, או בשמו האחר שוש קירח, הוא צמח עשבוני רב שנתי, אשר מקובל להכין ממנו סוכריות מתוקות. אבל הממתק הוא לא השימוש היחיד של הצמח. מחקרים הראו שהליקוריץ יכול גם להועיל לתחזוקה ושמירת הגוף שלנו, במיוחד אם עברתם את גיל 35. 

"לאורך השנים למדנו יותר ויותר על הליקוריץ," מסביר לנו פרופסור רפי קרסו, *היועץ המדעי וראש הוועדה המדעית של חברת The 123. "במחקרים שנערכו נמצא כי צריכה של מיצוי שורש הליקוריץ, ממנו הופק מינון משמעותי של גלברידין (עליו נסביר בהמשך), מורידה ב-55% את רמת החמצון של ה-LDL, הכולסטרול הרע, ומורידה את רמתו הכללית ב-9%. בנוסף, נמצא במחקרים שצריכתו מפחיתה את לחץ הדם ב-10%, ואף מעלה את התנגדות הדם לחמצון ב-19%״.

אבל מהו הגלברידין?

כדי להסביר יותר טוב את תפקיד הגליברידין, ניתן דוגמה פשוטה: תחשבו על תפוח עץ שחוצים לשניים. ברגע שהתפוח בא במגע עם האוויר, הוא נהיה שחור לאט לאט, כי מה שנוגע בחמצן – מתחמצן. אבל אם נטפטף על התפוח קצת מיץ לימון, שהוא נוגד חמצון, ככה התפוח יחזור לצבעו המקורי, ויישמר בצורה טובה יותר. הגלברידין הוא נוגד חמצון, והוא עושה לגוף שלנו את אותה הפעולה שהלימון עושה לתפוח – עוזר לשמר ולשמור עליו. 

"גלברידין הוא אנטי אוקיסדנט ממשפחת הפוליפנולים, כלומר נוגד חמצון," מספר לנו פרופ' קרסו. "והוא חלק מרכזי בצמח ליקוריץ. אבל מה שבאמת חשוב להבין, הוא שלא בכל תוסף תזונה המבוסס על שורש צמח הליקוריץ, נמצא את נוגד החמצון גלברידין, או שרמתו לא תהיה זהה בכולם. תמיד נעדיף את התוסף בו רמת הגלברידין היא הגבוהה ביותר, אחרת אנחנו עשויים לפספס את היתרונות שהטבע מציע לנו". 

למה רמת הגלברידין משתנה מצמח ליקוריץ אחד לאחר?

"יקר ומורכב יותר להפיק גלברידין טבעי בכמות כה משמעותית משורש הליקוריץ, וזהו הפוליפנול בעל ההשפעה הפרמקולוגית״, אומר לנו פרופ' קרסו. ״לכן, המחקר הראה שחשובה רמה גבוהה של גלברידין ונמוכה של גליצריזין״.

הגליצריזין, או חומצה גליצריזית, הוא אחד הרכיבים הפעילים בצמח הליקוריץ. מינון גבוה מדי של גליצריזין עלול להוביל לרשימה ארוכה של תופעות לוואי, וביניהן ירידה בכמות האשלגן, עלייה בלחץ הדם, הפרעות בקצב הלב, בצקות, אי ספיקת לב ועוד. אז כיצד מוודאים שאנו צורכים גליצריזין מועט ככל האפשר? פרופסור קרסו שמח להסביר.

"כדי שנוכל להמנע מתופעות לוואי, חייבים לוודא שבתהליך המיצוי המיוחד מפחיתים את רמת הגליצריזין. בגלל שלא ניתן להסיר לחלוטין את הגליצריזין במיצוי הצמח, מבלי לפגוע ביתרונות האחרים שלו, חשוב לוודא שרמתו תהיה זניחה עד לא קיימת. הכלל הוא פשוט – תמיד יש להעדיף את הכמות הקטנה ביותר של גליצריזין״.

אבל איך ניתן לזהות את רמות הגליצריזין והגלברדין?

מסתבר שזה לא כל כך פשוט. "ככל שמנסים להפיק יותר גלברידין, החומר נוגד החמצון, גם רמת הגליצריזין עשויה לעלות," מספר לנו פרופסור קרסו. "זה בעצם אומר שגם אם נמצא ליקוריץ עם רמת גלברידין גבוהה, לא בטוח שזו תהיה הבחירה הנכונה, כי קיים סיכוי שרמת הגליצריזין עלתה גם היא. וכמובן שגם ההפך – אם נמצא מיצוי המכיל רמת גליצריזין נמוכה, זה לא מספיק – כי הרי רמת הגלברידין עשויה להיות נמוכה גם כן, מה שיגרום להורדת האפקט הפרמקולוגי ולעיתים לתגובה מזיקה״.

אז איך נוכל למצוא שורש שהוא עשיר בגלברידין מצד אחד, אבל דל בגליצריזין מהצד השני? גם כאן פרופסור קרסו שמח להסביר. "צמח הליקוריץ גדל בתנאים משתנים של מזג אוויר, השקייה, תאורה – ואפילו זמני הקטיף. לכן קיימים הבדלים ברמות הרכיבים הפעילים בשורש עצמו בין סדרת ייצור אחת לשנייה. זו הסיבה בגללה עלינו לדרוש ולקבל דוח בדיקת מעבדה חיצוני ובלתי תלוי, שיוכל לשקף לנו את רמת הגלברידין והגליצריזין! חשוב גם לשים לב שלא מדובר בדוח כללי, אלא דוח נפרד עבור קבוצת התערובת (האצווה) הנוכחית. כמו כן, יש לשים לב שגם אם באצווה מסוימת קיבלנו מינונים מרשימים, זה לא מבטיח שבאצווה אחרת הם יהיו זהים,״ אומר בסיום הראיון פרופסור קרסו.

איך המידע הזה רלוונטי לגביך? ומה עוד חשוב לדעת על תוסף התזונה ליקוריץ?

מה עוד חשוב שנדע לפני שאנו מתחילים ליטול תוסף תזונה? כמו תוספי תזונה רבים אחרים, גם את הליקוריץ מקובל לצרוך בכמוסות. החוק במדינת ישראל מחייב לרשום את הרכיבים במוצר או בתוסף התזונה בסדר יורד, כאשר הרכיב הראשון הוא זה שנמצא במינון הגבוה ביותר במוצר, כלומר הדומיננטי ביותר. לכן היינו מעדיפים שצמח הליקוריץ יופיע ראשון.

הבעיה מתחילה כאשר מבינים שמיצוי שורש הליקוריץ אינו תופס את הנפח של כל הכמוסה במלואה, ולכן תוספים רבים משתמשים בחומר מילוי חסר כל משמעות או פעילות פרמקולוגית משמעותית. הפתרון היקר והאיכותי יותר בתוסף הליקוריץ הוא לנצל את יתרת המקום לשילוב רכיבים פעילים נוספים,כמו הג'ינג'ר והמורינגה, הידועים גם הם כנוגדי חמצון משמעותיים, ובכך לייצר פורמולת צמחים במקום צמח בודד. כך מייצרים ערך גבוה יותר בכל כמוסה, וחסכון ברכישת כמוסות נוספות, אך בהתאם המחיר של הכמוסה עולה. 

איך צורכים תוספי תזונה באופן בטוח? 

נשים בהריון, נשים מניקות, נוטלי תרופות מרשם וילדים חייבים להתייעץ עם רופא לפני צריכת כל תוסף תזונה. את הכמוסות מומלץ לשתות עם שתי כוסות מים, ועדיף להרחיק נטילה של תוספי תזונה ל-3 שעות מנטילת תרופה. במקרים בהם מתחילים ליטול יותר מתוסף תזונה אחד חדש, כדאי לעשות זאת בצורה מדורגת עם מרווח של שבועיים בין כל תוסף חדש.

 בשורה התחתונה, הגלברידין שנמצא במיצוי הליקוריץ יכול לסייע במגוון בעיות שונות, שכן הוא מסייע בחיזוק ובשימור נוגדי החמצון החיוניים בגופנו. לפני שרוכשים את תוסף הליקוריץ, עלינו לוודא שהוא מכיל את כמות הגלברידין הגבוהה ביותר ואת כמות הגליצריזין הנמוכה ביותר, וזאת אנו יכולים לעשות בעזרת דוח מעבדה חיצוני ובלתי תלוי לכל אצווה באופן נפרד. 

מחקרים:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0891584997000890

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900701007535

** פרופ רפי קרסו הוא פרופ' למדעי המוח ומערכת העצבים מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

M.D. – מומחה בנוירולוגיה ובטיפול בכאב (ישראל)

מנהל המחלקה הנוירולוגית ומרפאת הכאב (בדימוס) במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה.

לחברת THE123 תוסף ליקוריץ אשר עשיר בגלברידין ומכיל כמות נמוכה ביותר של גליצריזין, בעקבות תהליך ייחודי שפותח בחברה.

תוסף הליקוריץ של חברת The123 מספק דוח מעבדה חיצוני לכל אצווה ומכיל את הכמות הגבוהה ביותר של גלברידין!
לרכישת התוסף, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

האתר מנגיש מידע המבוסס על מחקרים שונים ואינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה או הוראה או עצה לשימוש או שינוי או הורדה של תרופה כלשהיא, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר.
בהתאם לנהלי משרד הבריאות, ניתן על פי חוק לייחס סגולות ריפוי רק לתרופות, וזאת בהתאם לתנאי הרישום שנקבעו ולאחר הוכחת יעילות, בטיחות ואיכות. למען הסר ספק, תוספי התזונה של The123 אינם תרופה ולא נועדו לאבחן, לטפל, לרפא או למנוע מחלה כלשהי. הכתוב באתר אינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת. בכל מקרה של בעיה רפואית יש להיוועץ ברופא המטפל. אין לראות במידע והעדויות המוצגים באתר הבטחה לתוצאה כלשהי העשויה להשתנות מאדם לאדם.

אתר המערבולת מביא את התוכן הטוב והאיכותי ביותר בכל תחומי החיים. מעת לעת אנו מארחים כתבים אורחים ומאפשרים להם להפנות את תשומת ליבם של הגולשים להצעות של צד שלישי, כולל הפנייה בעזרת קישורים.

גילוי נאות

פנייתך התקבלה!