אם חשבתם שתכנית הסיעוד החדשה של המדינה פועלת לטובתכם – חישבו שוב.

2,448
סיעוד

 

בשבועות האחרונים מקיף אותנו מכל עבר פרסום נרחב מטעם המדינה המבשר על רפורמה מרחיקת לכת בתחום שירותי הסיעוד הניתנים מטעם המדינה באמצעות הביטוח הלאומי. אבל מה שנשמע טוב מכדי להיות אמיתי הוא בדיוק כזה. מדיניות הרווחה הדועכת של המדינה דווקא רק מגדילה את התלות בביטוחים הפרטיים שהפכו זה מכבר להיות הדרך יחידה לזכות בטיפול סיעודי ראוי ומכבד.

מזה כחודש שאנו נחשפים לפרסום נרחב אודות רפורמה בתחום הסיעוד בישראל שאושרה בכנסת בחודש מרץ השנה ונכנסה לתוקף בנובמבר האחרון. אותה רפורמה מתיימרת להוות בשורה של ממש לחולים הסיעודיים בישראל, בין השאר על ידי הגדלה שעות הסיוע לזכאים, יצירת מדרגות זכאות נוספות ומעל הכל על ידי מתן אפשרות להמרת שעות הסיוע בכסף שווה ערך. לכאורה נשמעת הרפורמה כמו צעד חיובי שנועד להיטיב עם ציבור החולים הסיעודיים בישראל, אולם בפועל בין השורות אומרת לנו המדינה באמצעות התכנית – אם לא תדאגו לעצמכם (באמצעות ביטוח סיעודי פרטי כמובן), המדינה היא לא זו שתעזור.

המסמר האחרון בארון של מדינת הרווחה

מבין שלל הסעיפים הקטנים והגדולים בתכנית, שני דברים מרכזיים תופסים את מרכז הבמה ומהווים את עיקר הרפורמה. לצד הגדלת שעות הסיוע להם זכאים החולים הסיעודיים מאפשרת המדינה לחולים להמיר את שעות הסיוע בכסף. כלומר, במקום לקבל טיפול, לקבל את שווה הערך הכספי של הטיפול הזה. מה שמצטייר תחילה כחלופה ראויה מתבהר כשמבינים את המשמעות – באמצעות חלופה זו מסירים מעצמם גופי המדינה את האחריות בטיפול בקשישים ומעבירה למשפחות המטופלים את מלוא עול הטיפול באמצעות העברת תשלום.

הצעד הזה הוא לא פחות מהכרזה על פשיטת רגל של הביטוח הלאומי בכל הנוגע לטיפול בקשישים. מגוף האמון על מתן הסיוע והטיפול בפועל הופך הביטוח הלאומי לתחנת מעבר לכסף שכולנו גם ככה משלמים לאורך כל השנים, כל זאת תמורה סכום קצבה חודשי שרחוק שנות אור מלהיות מספק לטיפול בחולה הסיעודי. מעל לתכנית מתנוססת בגאון תכנית האב של הרפורמה, על פיה יחויבו כלל אזרחי המדינה בעתיד ברכישת ביטוח סיעודי פרטי (בדומה לפנסיה חובה או ביטוח חובה בכלי רכב) – שהיא בפני עצמה הצהרה והבנה כי מוסדות המדינה לא יוכלו לעמוד בטיפול בקשישים בעתיד.

הרפומה בסיעוד
הצעד הזה הוא לא פחות מהכרזה על פשיטת רגל של המדינה והביטוח הלאומי בכל הנוגע לטיפול בקשישים

הנצחת המצב הקיים והעמקת הנטל הכספי

אותה רפורמה מפוארת אם כן רק מנציחה את המציאות הקשה של משפחות החולים הסיעודיים, שכעת גובר העול המוטל על כתפיהם. לצד האתגר הנפשי המורכב הכרוך בטיפול בהורה המזדקן וזקוק לסיוע יומיומי ישנו מכלול גדול של עלויות הנדרשות למתן טיפול הולם בחולה סיעודי, בין אם תפקודי או קוגניטיבי, משפחות החולים המאבק לממן את הטיפול היה ונשאר קשה מנושא. עלות של מטפל זר, ציוד רפואי, תרופות ומעל הכל מוסדות סיעודיים שעלותם אסטרונומית, משאירים את גורל המטופלים בידיהם ובידי משפחתם המטפלת בהם והתלות בביטוחים הסיעודיים הפרטיים הייתה ונשארה כיום גדולה מתמיד.

האם עכשיו תקבלו את מה שמגיע לכם? לא בטוח

אמנם אחוז הולך וגדל באוכלוסייה כיום מבוטח מבעוד מועד בביטוח סיעודי באופן פרטי, בין אם דרך קופת החולים או באופן פרטי לחלוטין מול חברות הביטוח, אך עובדה זו מציפה מחדש את אחד הנושאים הכאובים ביותר – הקושי הבלתי נתפס לממש בשעת הצורך את זכויותינו מול חברות הביטוח.

חדשות לבקרים אנו נחשפים לסיפורים מזעזעים על מלחמת ההתשה של ציבור המבוטחים מול חברות הביטוח, אשר עושות כל שביכולתן לדחות את התביעות ולמנוע מהמבוטחים לממש את זכויותיהם. טרטורים בירוקרטיים, תרגילים מלוכלכים באמצעות חוקרים פרטיים ומצלמות נסתרות, משיכת זמן ו"אותיות קטנות" בהסכמי הביטוח משאירים את המבוטחים, אשר שילמו לאורך שנים ארוכות את מיטב כספם בידיעה שהם דואגים לעתידם וביטחונם הרפואי בשעת צרה.

אל תוותרו – ייתכן שבכל זאת מגיע לכם כסף!

ברגעים קשים מעין אלו, ציבור המבוטחים לרוב מתקשה לעמוד אל מול חברות הביטוח לבד. החוזים מורכבים, תנאי הזכאות לא תמיד ברורים וקשה להבין מה בדיוק מגיע לנו ומה התנאים המזכים במימוש הביטוח הסיעודי. הבירוקרטיה הקשה והמסובכת נועדה לסרבל את התהליך ולהתיש את ציבור המבוטחים ממש עד כדי הרמת ידיים כשהעוול פה זועק לשמיים. מבוטח שבמשך שנים ארוכות שילם מדי חודש בחודשו על פוליסת ביטוח סיעודי, הן על מנת שיוכל לקבל טיפולים חיוניים והן על מנת שלא יהפוך לנטל על משפחתו מוצא את עצמו נאבק נגד טחנות רוח אדירות כוח ומשאבים שעושות כל מה שביכולתן בשביל לא לעמוד בהתחייבות שלהן.

דווקא עכשיו, דווקא בימים אלו שהמדינה מובילה רפורמה שדוחפת אותנו עמוק יותר לכיוון הביטוחים הפרטיים ומשאירה אותנו להתמודד לבד עם חברות הביטוח, מומלץ לכל מי שמטפל בחולה סיעודי לבדוק את כל הדרכים למצות את תהליכי מימוש הזכויות ולקבל את כל מה שמגיע לחולה הסיעודי. המשוכה המרכזית העומדת בפני החולים ומשפחותיהם בתהליך היא לנסות להבין האם המצב הנוכחי אכן מוגדר כסיעודי והאם יש בנמצא פוליסה ביטוח, אחת או יותר, המזכה בקצבה לאור המצב הרפואי. בהקשר זה תהיו בטוחים שלא המדינה ולא חברות הביטוח יקלו עליכם בתהליך הזה.

ולמי שכבר היום נמצא בעצמו במצב סיעודי או מטפל במישהו קרוב במצב זה, אנו ממליצים בחום להיכנס לשאלון מיוחד שפורסם לאחרונה בו ניתן לבצע אונליין בדיקה ראשונית להיתכנות הזכאות לקצבה מהביטוח הסיעודי. ייתכן שכבר היום מגיע לכם כסף מחברת הביטוח ותהיו בטוחים שאם לא תבדקו זאת בעצמכם אף אחד לא ימהר לדפוק על דלתכם עם הכסף שמגיע לכם.

לבדיקת זכאותכם לקצבה מהביטוח הסיעודי לחצו כאן

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן