עד השקל האחרון: כיצד מתמודדים עם סכסוכי ירושה בתוך המשפחה?

28,142

אחים שפונים זה נגד זה, הסכמים שנחתמים תחת איומים, וניצול חסרי ישע: סכסוכי ירושה לא פוסחים גם על המשפחות הכי טובות. כך תוכלו להתמודד בהצלחה עם הסיטואציות הסבוכות ביותר ולקבל את מה שמגיע לכם

משפחה לא בוחרים, ולפעמים קשה לחיות איתה. אך למרבה האירוניה, הרבה מן הקשיים המשפחתיים מתגלים ומתעצמים דווקא במקרה של מוות.
פעמים רבות, במקום להתלכד, משפחות מתפרקות. במקום לעמוד זה לצד זה, בני משפחה פותחים חזית אחד מול השני. ובמקום להתאבל על אובדן יקיריהם שהלכו לעולמם, הם נאלצים לצאת למלחמה, ממש כמו בסיפור הבא.

חמישה נגד אחד

אי שם בשנות ה-50 עלה ארצה זוג ממרוקו. הם היו אנשים פשוטים שלא היה להם הרבה, אך מעולם לא פחדו מעבודה קשה.
במרוצת השנים, לא רק שהצליחו להקים משפחה גדולה, אלא גם צברו לא מעט נכסים: הם קנו דירה אחת, ועוד אחת, ופתחו עסק משלהם שצמח לכדי כמה סניפים – הכל בזכות חיסכון והתנהלות כלכלית נכונה.
עם זאת, ששת ילדיהם מעולם לא הסתדרו ביניהם, וכשהלכו השניים לעולמם היה זה בצער רב ובידיעה כי השאירו אחריהם משפחה קרועה ולא מלוכדת.

זמן לא רב לאחר פטירת ההורים, תאונה מצערת הותירה את אחד מבניהם עם נזק מוחי כבד, ובמצב בלתי הפיך של צמח.
נ', בתו היחידה, נכדתם של הזוג, נאלצה להקדיש את כל זמנה וכספה לטיפול באביה. נ' ידעה כי בבעלות משפחתה נכסים רבים בסך כולל של כמעט 30 מיליון ש"ח, אך היות וסבה וסבתה לא השאירו אחריהם צוואה מסודרת, אביה נותר חסר כל.

אחרי בירור קצר, גילתה נ' לתדהמתה כי חמשת דודיה פשוט חילקו ביניהם את רכוש הוריהם מבלי לכלול את אביה, ומבלי להוציא צו ירושה – מסמך משפטי הקובע את זהות היורשים של עזבונו של אדם שהלך לעולמו.
היא החליטה להגיש בקשה למתן צו ירושה בליווי עו"ד, תהליך במהלכו הסתבר כי מעבר לחלוקה הלא-חוקית של הרכוש, אחד האחים גם הפך עצמו לבעל יפוי כח כללי בחשבון הבנק של הוריו באופן בלתי חוקי.

המהלך המכריע

נקודת המפנה חלה כאשר עו"ד ונוטריון רחל (רייצ'ל) שחר, שטיפלה בתיק, הצליחה למצוא בין המסמכים של מרשתה, התכתבות במסגרתה חילקו ביניהם חמשת האחים סכום של 2 מיליון ש"ח מבלי לכלול את האח שנמצא בתרדמת ממושכת, והתעלמו ביודעין מחלקו בירושה.

"אותה תכתובת הפכה לראיית מפתח, ואיפשרה לנו לבנות תיק ראיות יציב המוכיח מעל לכל ספק כי 5 האחים של אביה של נ', שהיה כאמור שרוי בתרדמת מתמשכת, ניצלו את מצבו הרפואי וקשרו ביניהם קשר לנשלו מהירושה" מספרת עו"ד שחר, ומוסיפה: "ברגע שהראיה הזו הגיעה לבית המשפט, יצא צו המורה על קבלת כל דו"חות האשראי של חמשת האחים, בהם נמצאו העברות בנקאיות על סך מאות אלפי שקלים בינם לבינם לאורך תקופה של מעל לשנה. כך למעשה הצלחנו, בעזרת בית המשפט, להשיב לנ' ולאביה את הכספים המגיעים להם".

"מתוך שנים של ניסיון בתחום דיני משפחה בכלל וסכסוכי ירושה בפרט, אני יכולה לספר שמקרה כזה – בו חלק מהיורשים עושים יד אחת מאחורי גבם של יורשים אחרים בצורה מודעת ויזומה, כדי לנצל אותם מחלקם בירושה – הוא נפוץ מאוד" היא מספרת.
"החכמה היא לדעת איך להשיג את כל האינפורמציה והראיות הנחוצות שיכריעו את הכף בבית המשפט".

נקלעתם לסכסוך ירושה?

תנו לנו לסייע לכם לטפל בו בצורה החכמה ביותר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ירושה בלתי חוקית

מסתבר שגם כאשר היורשים החוקיים כולם בחיים ובמצב בריאותי תקין, עדיין ייתכן מצב שבו חלק מהם מתאחדים מאחורי גבם של השאר ונוקטים בצעדים לא כשרים לנישול שותפיהם לירושה.
כך עולה מתיק נוסף בו טיפלה עו"ד שחר בשנה האחרונה, של משפחה מרובת ילדים בה חמשת הבנים התאחדו כנגד שתי אחיותיהם בניסיון לנשל אותן מירושת ההורים.

עוד מילדותם, התקיימה בבית היררכיה ברורה: הבנים מאז ותמיד היו הדומיננטיים ושלטו בבית, בעוד שתי הבנות היו אחראיות על משק הבית ועשו כמעט הכל עבור שאר המשפחה.
כאשר הזדקנו ההורים והגיעו למצב סיעודי, טיפלו בהם שתי הבנות באופן טוטאלי ומסור, בעוד חמשת האחים כמעט ולא לקחו חלק בטיפול בהורים המזדקנים".

באחד הימים סיפרה האם הסיעודית לבנותיה כי כמה ימים לפני כן לקחו אותה שניים מבניה, בלית ברירה, אל עורך הדין שלהם. שם היא נאלצה לחתום על הסכם במסגרתו היא מעניקה לחמשת הבנים שלה את בית המשפחה במתנה.
"יש לציין כי הבית היה עתיד להגיע לידי שתי הבנות, כתמורה על מסירותן רבת השנים. בנוסף, על השטח תוכנן להיבנות בניין מגורים, עובדה שהעלתה את ערכו משלושה מיליון שקלים לצפי עתידי של 30 מיליון שקלים". מוסיפה עו"ד שחר. "הבנים, שידעו כי ערך הנכס היה עתיד לעלות בסדרי גודל שכאלו, מיהרו להחתים את אמם על 'עסקת מתנה' או 'חוזה העברה ללא תמורה' – מסמך המעביר את כלל הזכויות על הנכס לידי מקבלי המתנה".

"ברגע שפנתה אליי אחת הבנות וסיפרה לי על המהלך הבלתי-חוקי הזה, הצעתי לה את הפתרון הבא: האם צריכה לחתום על מסמך בו היא בעצם מורישה את הדירה לבנותיה, בצירוף הערת אזהרה בטאבו – הערה הנרשמת ברשם המקרקעין ומהווה התחייבות בכתב של בעל הנכס להעברת הדירה לידי הגורם המצוין במסמך, ולא לאף גורם אחר" מפרטת שחר.

"האלמנט המכריע שהביא לניצחון בתביעה היה אותה הערת אזהרה שהוספנו למסמך, פרט קטן כביכול – אבל מכריע, כפי שניסיון של שנים לימד אותי. ובצירוף העדות המפורטת אשר נלקחה מהאם, בה היא סיפרה כיצד נכפה עליה המהלך הלא חוקי, לא היה ספק כי הצדק והדין לצידנו".

צוואה שבעל-פה: יש חיה כזאת?

כאמור, במקרים בהם קיים מסמך כלשהו, לאו בהכרח צוואה, המעיד על כוונה ברורה של המוריש כלפי היורש, יהיה קל יותר להכריע מה מגיע למי. ובמקרים בהם אין כזה, בית המשפט ממנה אחראי עיזבון מטעמו ומורה על הוצאה ומימוש של צו ירושה.
אבל מה קורה כאשר אין צוואה או מסמך כתוב, ואחד הצדדים טוען כי הובטחו לו הבטחות בעל-פה?

"בערב בו ג' התקשרה אליי מארה"ב, יכולתי לשמוע את הבלבול והפחד בקול שלה" מספרת עו"ד שחר. "היא סיפרה לי מה עבר עליה בשלושת העשורים האחרונים: איך בשנות ה-90 החליטו היא ובעלה לרדת מהארץ ולעבור לארה"ב, על העסק שפתחו וניהלו בהצלחה מעל 20 שנה, ואיך משבר הקורונה גרם להם לפשוט את הרגל".
"סגירת העסק השפיעה על הבעל עמוקות. אשתו מספרת שהוא השתנה: בהתחלה פגע בה רק בהערות קטנות ומרושעות אך בהמשך החל ממש להתעלל בה נפשית, ובסופו של דבר גירש אותה מהבית" היא מוסיפה.
"חודש אחרי שעזבה את דירתם המשותפת, בעודה מתכננת את חזרתה לארץ, ג' קיבלה מסמך בדואר לפיו דורש בעלה זכויות מלאות על בית הוריה הממוקם באחד המושבים במרכז הארץ".

מדוע טען הבעל שמגיע לו לקבל את בית הוריה של אשתו?
מסתבר ש-27 שנה קודם לכן, ערב עזיבת הזוג את הארץ, הבטיח לו אביה של ג', אשר נפטר מספר שנים קודם לכן: "יום יבוא והבית שלי יהיה שלך".

"על-פי חוק, צוואה שבעל-פה נועדה למקרים בהם אין לאדם יכולת לערוך צוואה כתובה בשל מצבו, והיא חייבת להיאמר במפורש על ידו מול שני עדים לפחות" מסבירה עו"ד שחר.
"זה כמובן לא היה המקרה, ולכן יכלתי להרגיע אותה מיד ולהבטיח לה שאין לו שום עילה לקבלת הזכויות על הירושה שהותיר לה אביה. בבית המשפט הצלחנו בקלות להוכיח כי טענתו של הבעל הייתה ריקה מתוכן וכי לא מגיעה לו כל זכות על בית הוריה של ג' ".

"במקרים רבים, בדומה למקרה האחרון, הלחץ משתלט וקשה לחשוב בצלילות, או שאנשים פשוט משוכנעים שאין להם סיכוי לקבל את מה שמגיע להם" היא מספרת.
"החוכמה היא לדעת לקחת נשימה, ולהעביר את האחריות לגורם מקצועי שמכיר את החוק מספיק טוב כדי לעזור לכם לצאת מהמצב הסבוך במהירות וביעילות, תוך גרימת כמה שפחות עוגמת נפש לכל הצדדים" היא מוסיפה.

"הניסיון שלי מלמד אותי שניצחון בקייס טמון דווקא בפרטים הקטנים, וביכולת של עורך הדין המייצג לחבר אותם לכדי תיק ראיות חזק שיכריע את הכף בבית המשפט" מסכמת עו"ד רחל שחר.

נקלעתם לסכסוך ירושה?

תנו לנו לסייע לכם לטפל בו בצורה החכמה ביותר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן