התנהלות פיננסית נכונה: טיפים והמלצות שכדאי ליישם

697
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
התנהלות פיננסית נכונה

 

המינוס הולך וגדל, המשכנתא חונקת לגמרי, המשכורת לא מספיקה לכלום ומידי חודש נוצר גרעון, סוג של רוטינה שלא נגמרת. וודאי רובכם יזדהו עם האמור, שהרי נכון לשנת 2017 כ- 47% מהישראלים נמצאים במינוס, וניתן לדמיין כי נתונים אלה יעלו משנה לשנה. אם נמשיך לנבור בנתונים, נגלה כי כ- 70% מהם נמצאים במינוס כרוני, קצת יותר ממחצית מהם מחזירים מידי חודש לבנק הלוואות שאינן משכנתאות וכ- 64% מהם חייבים מעל עשרת אלפים שקלים לבנק.

החיים במינוס הם לא נעימים לכל הדעות, הדבר משפיעה על קבלת ההחלטות, על הזוגיות, מצב הרוח ובכלל על חיי השגרה שבאופן טבעי אינם קלים. אם תשאלו את אותם אנשים הנמצאים במינוס תמידי, למה הם נמצאים שם, הם יאשימו וודאי את כל העולם ואשתו; את יוקר המחיה, בועת הנדל"ן המטורפת ואולי גם את הבנקים. ברור לרגע שהם לא יודו כי הדבר נגרם מהתנהלות פיננסית שגויה, הרי תמיד נוח להאשים אחרים. רבותי, התנהלות פיננסית נכונה היא עבודה יומיומית הדורשת לקיחת אחריות וניהול מאסיבי שיאפשר לנו כמובן לא להגיע למינוס המדובר, אך אם כבר הגענו אליו – פשוט לתפוס אותו בזמן.

מתחילים להתנהל נכון על ידי כמה צעדים משמעותיים

לקחת בחשבון את הריבית על המינוס

כשאנו נכנסים למינוס, דבר ראשון אנו בלחץ ומנסים לסגור אותו בכל דרך. אולם, סגירת המינוס היא תהליך ובינתיים המינוס צובר ריבית. רק לידע כללי, הרביות על המינוס גבוהות מאוד ומשתנות על פי סוג המסלול ויכולות להגיע ל – 6-17% ריבית! כן קראתם נכון. זה הזמן לבדוק את גובה הריבית ולהתמקח עם הבנקים שינסו להוזיל אותה עד כמה שניתן. במידה ולא ניתן להוזיל את הריבית, מומלץ לבחון הלוואה לכיסוי המינוס. למה? ייתכן כי הריבית בגין ההלוואה תהיה נמוכה יותר מהמינוס, ולכן היא הרבה יותר כדאית.

שמים בצד לירה לבנה ליום שחור

משום מה התרבות הישראלית לוקחת אותנו למצב שבו אנו חיים את הרגע מבלי להבחין מה קורה בחשבון הבנק שלנו, ויתרה מזאת אנו לא חוסכים כספים לימים פחות טובים. החיים הם דינאמיים, אף פעם לא נוכל לחזות מה יהיה מחר, ולכן כאשר ישנו משבר, נכנסים לאותה רוטינה וחיים מהלוואה להלוואה ומינוס חונק. אותם משברים יכולים להיות פיטורין ממקום העבודה, הוצאה גדולה כגון על בריאות, אירוע משמח של בן משפחה וכו'. אם חשבון הבנק מאיר לכן פנים, שימו כסף בצד. אותו כסף יהיה לכם לעזר במשבר.

מחזור המשכנתא כפקטור משמעותי להפחתת המינוס

על פי נתונים שך הלמ"ס, כ- 24% מכלל ההכנסות של בני הזוג הולכים על תשלום משכנתא או שכירות. מדובר על סכום משמעותי, וכאשר מדובר על משכנתא, חלק ממנה אנו משלמים על הקרן וחלק נכבד על ריביות. כיום ניתן לבצע מחזור משכנתא וכך לחסוך אלפי שקלים לטווח הארוך, על ידי מעבר למסלולים אטרקטיביים וחדשנים. כמו כן, ניתן להאריך את חיי המשכנתא, וכך לשלם סכום נמוך יותר ובינתיים לסגור את המינוס החונק.

טבלאות רבותי, טבלאות

לא פעם שמענו על טבלאות המאפשרות ניהול פיננסי נכון. הטבלאות יכולות להיות במחשב האישי שלנו בין כל טבלאות האקסל, או טבלה שמצאנו ברשת. כדי ליישם את הטבלה ולהיעזר בה, עליכם להכיר את נפלאות האקסל על ידי צפייה בסרטונים או קריאת מידע שימושי ברשת. החישוב הוא פשוט: טבלת הוצאות קבועות והשוואה ביחס להכנסות (מומלץ להכניס גם הוצאות שאינן צפויות). לאחר מכן יש להשוות את הנתונים להכנסות, ולבדוק אם קיים גרעון. במידה וקיים – דעו כי מחודש לחודש הוא יעלה ולכן יש צורך להתחיל לקזז. אין גרעון? התחילו לחסוך.

אתר המערבולת מביא את התוכן הטוב והאיכותי ביותר בכל תחומי החיים. מעת לעת אנו מארחים כתבים אורחים ומאפשרים להם להפנות את תשומת ליבם של הגולשים להצעות של צד שלישי, כולל הפנייה בעזרת קישורים.

גילוי נאות

פנייתך התקבלה!