מסלולי משכנתא נפוצים שכדאי להכיר

319
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
משכנתא

 

 

רכישת דירה היא אח העסקאות המשמעותיות בחיינו ולרוב נבצע אותה פעם אחת בחיים, אך היא תלווה אותנו למשך שנים רבות. המילה 'משכנתא' היא בהחלט קשה לעיקול עבור אנשים הנמצאים בתהליך רכישת דירה או עבור אנשים שעבורם המשכנתא חונקת מידי חודש, ולכן כדאי להכיר מראש את המסלולים הקיימים ולגשת לתהליך עם כמה שיותר מידע. בדרך כלל, אנשים בהליך זה נמצאים מול ערמת מסמכים שקבלו בביקור בבנק ועם ידע מגוון שדי קשה למקד אותו או להוציא ממנו משהו קורקטי, הרי כל בנק מציע מסלולים משלו ובמבט חטוף הם נראים אטרקטיביים, ובמבט שני אולי קצת מאיימים. רק לסבר את האוזן הטייטל של המסלולים זהים בכל בנק, אך השוני ביניהם הוא אופי המסלול והמשתנים שלו לאורך זמן.

במסגרת משימת לקיחת המשכנתא תתקלו במסלולים הבאים; מסלולי הפריים, ריבית קבועה וריבית צמודה. באופן כללי, חשוב לדעת כי קיימים בסך הכל כ-16 סוגי מסלולים אותם מציעים הבנקים המובילים, דבר זה הופך את בחירת המסלול למורכבת יותר. אך אם נרצה לצמצם את האופציות, נגיע ל-5 מסלולים שהם הפופולריים והאטרקטיביים ביותר עליהם נפרט בהרחבה בהמשך. בכל מקרה, חשוב מאוד שלא לרוץ לבנק ולבחור מסלול, אלא לחשוב על הדברים בראש כבד, להתייעץ עם יועצי משכנתאות, לבחון מה מתאים לאורח חייכם, להכיר את היתרונות והחסרונות של כל מסלול ורק לאחר מכן לבחור את המסלול המתאים לכם ביותר – בדגש על התאמה לטווח הארוך.

הכירו את מסלול הפריים

מסלול הפריים מכיל ריבית המשתנה על פי שינויי הריבית במשק. מדובר על ריבית הנקבעת על ידי בנק ישראל המתבססת לרוב על הריבית הקיימות במשק. לריביות אלה מוסיפים מרווח קבוע של 1.5%. במסלול הפריים הריבית עשויה להתעדכן מידי חודש, מה שיכול לגרום לעליה של הריבית ולתנודתיות בהחזר המשכנתא. מצד שני, חשוב לדעת שמסלול זה מכיל יתרון בולט – אין בו קנסות במקרה של פירעון מוקדם, ולכן הוא מתאים למי שמתכוון בעתיד לפרוע חלק מהסכום.

מסלול בריבית קבועה לא צמודה

אם אתם מחפשים מסלול יציב ובטוח, זוהי בחירה הטובה ביותר מבין כל המסלולים, אבל יש קאצ' קטן, הריבית תהיה גבוה. במקרה זה הריבית תהיה קבועה לאורך כל חיי המשכנתא ללא תוספת הצמדה למדד, דבר המבטיח לכם יציבות בהחזר החודשי. מצד שני, מדובר במסלול בו הריבית היא גבוהה ביותר במשכנתא, משום שהבנק קובע את הריבית ומן הסתם הוא מעוניין להרוויח, ולכן הוא מתמחר גבוה את העלויות של הריבית מראש. כמו כן, במסלול זה ייתכן כי יהיו קנסות בגין פירעון מוקדם.

מסלול בריבית קבועה וצמודה

מסלול זה גם נחשב ליציב באופן יחסי, אבל פחות. כאן הריבית תהיה קבועה, אך בניגוד למסלול בריבית שאינה צמודה הקרן וההחזרים החודשיים כן יהיו צמודים למדד. דבר זה יכול לגרום לקרן לגדול בהתאם למדד, מה שיובל לעלייה בהחזר החודשי. עליכם לדעת כי גם עלייה מזערית של אחוזים בודדים יוכלו להשפיע באופן משמעותי על ההחזר החודשי לאורך השנים, במיוחד כאשר לוקחים משכנתא לתקופה ארוכה. כמו כן, במסלול הריבית תהיה גבוהה וייתכן כי יהיו קנסות בגין פירעון מוקדם.

מסלול בריבית משתנה כל 5 שנים צמודה למדד

מסלול זה די דומה מבחינת התנאים, היתרונות והיציבות למסלול שבו הריבית אינה צמודה, רק כאן הריבית תהיה צמודה למדד. החיסרון במסלול זה הוא העובדה שאם המדד עולה, שאז הקרן וההחזר החודשי של המשכנתא יגדלו בהתאם מדד.

מסלול בריבית משתנה כל 5 שנים לא צמודה למדד

מדובר על מסלול שנחשב ליציב יחסית ומאפשר גמישות מבחינת פירעון, ולכן הוא יתאים למי שמצפה לכספים כמו ירושה, קרנות וכו'. במסלול זה הריבית משתנה כל 5 שנים ואינה צמודה למדד. בכל 5 שנים תוכלו לצאת מהמסלול ללא קנסות, אולם הריבית משתנה בהתאם לנוסחה שתקבעו מראש עם הבנק. הריביות לרוב יהיו נמוכות ביחס למסלולים בהם הריבית תהיה קבועה וההחזר יהיה קבוע ל – 5 שנים.

אתר המערבולת מביא את התוכן הטוב והאיכותי ביותר בכל תחומי החיים. מעת לעת אנו מארחים כתבים אורחים ומאפשרים להם להפנות את תשומת ליבם של הגולשים להצעות של צד שלישי, כולל הפנייה בעזרת קישורים.

גילוי נאות

פנייתך התקבלה!