הברבור השחור של 2020 הוא הזדמנות שלא תחזור להשקעה לטווח ארוך

18,452
הברבור השחור של 2020

משברים כלכליים בלתי צפויים הם מטלטלים במיוחד עבור כל מי שנמצא כרגע עם הון נזיל וזמין להשקעה. בימים אלו של חוסר וודאות בשווקים, נראה שיש מעט מאוד אפשרויות השקעה אטרקטיביות. האם יש בכלל מה לעשות בשביל שהכסף לא יישב ויישחק בבנק? מסתבר למי שחושב בצורה שקולה לטווח ארוך יש פתרונות וגם הזדמנויות מפתיעות.

 

אם יש משהו שמתסכל משקיעים גדולים וקטנים כאחד, הרי זה הון נזיל וזמין להשקעה שפשוט תקוע בבנק, בזבוז של זמן וגם של הכסף שנשחק בקלות בשל האינפלציה. בין אם מדובר בחסכונות ישנים שהשתחררו, כספי פיצויים או כספים ממכירת נכס שבוצעה לאחרונה, השאיפה שלנו היא תמיד למצוא את הדרך לתת לכסף לעבוד, דהיינו, לייצר תשואה באמצעות השקעה נבונה.

הברבור השחור שמכה בשווקים בימים אלו משפיע מקצה לקצה על ציבור המשקיעים , כאשר כל מי שכספו כבר נמצא בצורה כזו או אחרת בשוק ההון עושה אחד משני דברים: אוסף את שארית כספו ויוצא החוצה בציפייה למזער נזקים, או לחילופין מקפיא כל פעולה על מנת לאפשר לשוק לתקן את עצמו. 

השאלה המעניינת באמת היא מה קורה עם אותם אנשים שחושבים לטווח הרחוק וכרגע נמצאים מחוץ לשוק ההון. גם עכשיו, על רקע המשבר המתחולל בשווקים, יש לא מעט אנשים שנמצאים בדיוק "בין השקעות", בין אם בשל מכירת נכס לאחרונה, ירושה או קבלת כספי פיצויים או אפילו פשוט עם חסכונות נזילים וכסף שיושב בבנק וממתין להזדמנות הנכונה. אותם משקיעים, ככל שמסוגלים להסתכל מעבר ל-2-3 חודשים הקרובים, נמצאים בחיפושים אחר הזדמנויות ההשקעה.

כספי המשקיעים זורמים החוצה

בשוק הישראלי הקטן והמצומצם, אפשרויות ההשקעה הטובות גם ככה מוגבלות. הפיקדונות בבנקים כבר שנים שאינם רלוונטיים בסביבת הריבית הנמוכה, שוק ההון תנודתי ומסוכן ושוק הנדל"ן המקומי, לאחר הריצה המשוגעת שלו ב-10 השנים האחרונות, התייצב, התמתן ומספק תשואות סולידיות במיוחד, עד כדי חוסר עניין. בכלל, גם אם כתוצאה מהמשבר הכלכלי יהיו נכסים זמינים לרכישה, לא תהיה ירידה גבוהה יותר מכ-10 אחוזים מערך הנדל"ן המקומי, כיוון שאחרת תהיה השפעה בלתי הפיכה על ערך הבנקים. כמו כן, כפי הנראה, הנדל"ן המסחרי, שכולל נכסים שאינם למגורים או מיועדים לטובת הציבור כמו משרדים, חנויות, מרכזים רפואיים ותיירותיים וכו', יקבל מכה אנושה מהמשבר והערך שלו יירד בצורה הדרסטית ביותר. 

ובכל מקרה, יעברו כמה שנים טובות עד שתהיה וודאות מסוימת בשוק, ומצב זה מעכב אנשים שמעוניינים להשקיע כעת. גם מי שהגיע למצב שיש ברשותו סכום כסף רציני ומכובד, בין אם ממכירת נכס או ממקורות אחרים, ייקח זמן רב עד שיוכל למצוא אפיקי השקעה מניבים עם תשואות סבירות בארץ.

לאור זאת, משקיעים ישראלים המחזיקים סכומים בסדרי גודל של 500 אלף ש"ח ויותר, ומחפשים תמורה הולמת להשקעתם, זולגים בשנים האחרונות בהדרגה אך בהתמדה לחו"ל. תחילה ליעדים רחוקים כגון ארצות הברית ואנגליה, אך ככל שעובר הזמן מתקרבים יותר לאיזורנו עם עניין רב בספרד ומדינות מזרח אירופה. בשנתיים האחרונות גם יוון, הקרובה אלינו במיוחד, הופכת יותר ויותר אטרקטיבית למשקיע הישראלי.

הסיבה לכך היא שבניגוד לשוק הישראלי הקטן והמצומצם, במדינות אירופה השונות ישנם עדיין יעדים אטרקטיביים מאוד עם פוטנציאל אדיר שטרם מומש על ידי משקיעים. גם עכשיו בימים אלו אותם יעדים ממשיכים להיות רלבנטיים מאוד – למי שמשכיל להסתכל קדימה, מעבר לשבועות הקרובים אל העבר העתיד לבוא לאחר תקופה זו של חוסר וודאות.

משקיעים חכמים מסתכלים קדימה אל "היום שאחרי"

מטבע הדברים, בזמנים כגון אלו, הפוקוס קצר הטווח של השוק כולו הוא על צרכים מיידים; מזון, תרופות וכדו'. זו גם הסיבה ששווקי ההון בכל העולם סובלים מירידות שערים חדות – מרבית האנשים מגיבים בפאניקה ומושכים את כספם. תחומים נוספים שסובלים מירידה בטווח הקצר והארוך הם עולם תרבות הפנאי ובתוכו תחום התיירות. מהצד השני, תחום הנדל"ן נותר יציב יחסית, אך סובל בעיקר מקיפאון שנובע מאי-הוודאות בשווקים. 

ומה קורה היום בעולם ומה יקרה ביום לאחר פתיחת כל השווקים? לכל ירידה יש עלייה, ולעיתים פתרונות והזדמנויות השקעה סולידיות נמצאים ממש מעבר לפינה.  בדיוק כפי שחווינו במשברים הכלכליים של 2003 ובמיוחד 2008 שבזמנו הרגיש כמו סוף העולם, אך לאחריו הכלכלה הגלובלית כולה זכתה לצמיחה בהיקפים חסרים תקדים לשיאים שטרם נראו לפני כן. 

רוצה לשמוע עוד על הזדמנות ההשקעה החמה והאטרקטיבית ביותר באירופה? השאר פרטיך וניצור קשר בהקדם

הכלכלה האמריקאית בין משברים
הכלכלה האמריקאית בין משברים הכלכלה האמריקאית – לאחר כל משבר באה צמיחה. מקור: Google Finance.

מי שמסתכל קצת קדימה וחושב כבר עכשיו על "היום שאחרי", מבין שהשווקים הגלובליים צפויים להתאזן ויחד איתם צפויה עלייה בכל המדדים. כשזה יקרה, דווקא אפיקי ההשקעה שזכו לירידה החדה ביותר ולקיפאון הם אלו שצפויים להתפוצץ וליהנות מהעליות הדרמטיות ביותר. כבר עכשיו, לאור השיתוק הזמני של שוק התיירות ולאחר תקופה ארוכה שאנשים נאלצים, בלית ברירה, לבטל טיסות וחופשות מקומיות ובינלאומיות, ברור ומתבקש שביקושים יעלו בצורה חדה ומי שיהיה מושקע באותו זמן בענף התיירות, כמו גם בתחומים נוספים המשיקים לו, ייהנה מתשואה נאה. הדבר נכון במיוחד במקומות בהם תיירות הפנים חזקה ודומיננטית, תחשבו על אילת בישראל, על מיאמי בארה"ב ועל איי יוון השונים שמהווים יעד חופשה פופולרי לתיירים מתוך המדינה, בנוסף להיותם יעד עולמי ופנים אירופאי נחשק.

באיים היוונים במיוחד הדבר ניכר, כיוון ששם תעשיית תיירות הפנים חזקה במיוחד. למשל, אחד מהאיים הפופולריים ביותר בתרבות הנופש היוונית הוא האי אוויה (Evia), שגורף אל חיקו יותר ממחצית כמות חופשות הפנים של היוונים מהיבשת המרכזית, ובנוסף לא קורץ רק ליוונים, אלא גם לאירופאים באופן כללי (איי יוון הם לרוב על תקן "האילת" של חלקים נרחבים ממדינות אירופה).

גרף מתמיד של התפתחות וצמיחה מהירה, גם במשברים

שוק התיירות הוא אחד הענפים הצומחים ביותר בשנים האחרונות, הודות לגלובליזציה ההולכת וגוברת של העולם ולצד התפתחויות טכנולוגיות ומיזמים שהפכו את הנסיעה לחו"ל ממשהו ששמור למבינים ובעלי הון לנחלת הכלל. אתרים כגון Booking ו-AIRBNB הפכו את עולם המלונאות על פיו, בכך שהם מאפשרים לכל אחד מאיתנו שהוא בעל נכס להיות למעשה יזם נדל"ן ותיירות וליהנות מהשוק הזה שמתפתח בקצב מדהים. אם נחזור שוב לאי היווני EVIA, היוונים המקומיים בו כבר הבינו כי שוק השכרת הדירות המקומי הוא שוק בצמיחה מטורפת, ומשקיעים מחוץ ליוון מתחילים להבין זאת. במקביל, אתרים כגון SkyScanner, לצד מדיניות שמיים פתוחים ושוק טיסות החסך (לואו-קוסט) שרווח באירופה ובישראל, מביא לאיי יוון ולאזור באופן כללי תיירות פנים יוונית ואירופאית לאורך כל השנה. 

כל אלו הפכו את החופשות האירופאיות למוצר צריכה נגיש מאוד כלכלית והטיסו את שוק התיירות שנות אור קדימה. למי שמחזיק בנכסים הקשורים לתיירות הניבו ההתפתחויות הללו תשואות נאות.

גידול בתיירות הנכנסת בהוואי לאורך השנים.
גידול בתיירות הנכנסת בהוואי לאורך השנים. מקור: Hawaiʻi Tourism Authority.

כמובן שהוואי רחוקה מאיתנו מאוד, אבל יוון לעומתה קרובה עד כדי שעתיים טיסה בלבד, מה גם שהודות לאמנת המס הייחודית בין יוון לישראל משקיעי נדל"ן זכאים לפטור ממלא ממס שבח על השקעותיהם. ההטבה המעניינת הזו פחות רלוונטית למשקיעים באזור עם ביקוש גבוה כמו אתונה, שכבר מיצה כנראה את עליות המחירים ובהתאם לכך גם התשואות שם נמוכות. לעומת זאת, באיים הבתוליים של יוון, האפשרות לקצור עליית שווי משמעותית וגם ליהנות מפטור ממיסוי מזמינה במיוחד.

אחד מהאיים הללו הוא שוב האי אוויה (EVIA). האי השני בגודלו ביוון, ועם זאת הוא נשאר בגדר סוד למשקיעים בינלאומיים. הוא נחשב ל-"אי של היוונים", ונמצא סה"כ במרחק של שעת נסיעה מאתונה. מדובר על פיסת גן עדן מופלאה, עם אוכל מקומי מיוחד, טבע פראי ומגוון, ואווירה שקטה של תיירות מקומית ואירופאית. האי עדיין לא התעורר לפוטנציאל הרווח המלא שלו, ועד שזה יקרה ומשקיעים זרים יגלו את פנינת הנדל"ן הלא מלוטשת הזאת, מחירי הנכסים באי אוויה הם מושכים ומאפשרים השקעה רווחית בסכומים שקשה מאד למצוא במקומות אחרים.

השילוב בין יציבות קצרת טווח להשקעה ארוכת טווח

מתוך משברים, צומחות הזדמנויות והמצב הנוכחי הוא בהחלט הזדמנות פז למשקיעי ערך. הביקוש לחופשה טובה, חוף ים צלול, ארוחה טובה ושינוי אווירה מרענן – הוא יציב ולאורך זמן בעלייה, במיוחד לאחר משברים, עם קורונה או בלעדיה. כיום, מי שעומד לרשותו סכום כסף זמין להשקעה ולא רוצה לראות אותו נשחק לאיטו בבנק או בפיקדונות עם ריבית אפסית, או אפילו בהחזר השקעה אפסי משכירות ארוכת טווח לסטודנטים או משפחות, יכול כבר היום לחפש כיצד משלבים בין היציבות של עולם הנדל"ן והביקוש הצפוי לענף התיירות. התשובה המתבקשת היא תיירות נופש: דירות במרכזי הערים, מלונאות וכמובן יחידות נופש באיים הקרובים לשדה התעופה באתונה, שעובד כל ימות השנה. יעדים מבוקשים הם בהחלט אפיק ששווה להסתכל עליו כבר עכשיו ולבחון מתוך הבנה ששם טמונה הצמיחה שבסוף המשבר. 

אין ספק שמי שיידע לבחון את השוק בקור רוח ובסבלנות, מבלי להתפתות להרפתקאות מסוכנות בתקופה של חוסר וודאות, יחפש כבר עכשיו את התחומים שצפויים להפוך להיות בעלי פוטנציאל להניב תשואה הולמת, לא עכשיו, אלא דווקא מאוחר יותר עם החזרה המלאה לשגרה. מעניין יהיה לראות כיצד ענפי הנדל"ן ובייחוד הנדל"ן התיירותי יתפתחו עם חלוף המשבר, ובינתיים שווה להסתכל כבר עכשיו על האפשרויות המעניינות הממתינות למשקיעים חכמים.

רוצה לשמוע עוד על הזדמנות ההשקעה החמה והאטרקטיבית ביותר באירופה? השאר פרטיך וניצור קשר בהקדם

אין האמור לעיל מהווה ייעוץ פיננסי, יש לפנות למנהל תיק השקעות במידת הצורך.
כל השקעה מטיבה היא ספקולטיבית ולכן טמון בה סיכון להפסד כספי.

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

על פי הנתונים שהכנסת העסק שלך יכול לחסוך ₪ בשנה בזכות הקטנוע החשמלי

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן