סודות מדינה: הטבות המס הייחודיות לבני 60+ שלא ידעתם שקיימות ושוות לכם עשרות אלפי שקלים

14,169

בזמן שבחדשות מספרים לנו על כרטיסי קולנוע מוזלים לפנסיונרים, מיליוני שקלים המגיעים לבני 60+ בגין הטבות מס על מכירת ניירות ערך, מכירת דירות ואפילו על הפנסיה, מעלים אבק בקופת המדינה. כך תקבלו את הכספים המגיעים לכם בחזרה, עוד לפני גיל הפרישה.

כשצריך לשלם למדינה, אנחנו נדרשים לעשות את זה מהר ובזמן, אבל כשמגיע תורנו לקבל בחזרה, זה עובד קצת אחרת. מה קורה כאשר החוק קובע שאנחנו אמורים לשלם פחות מיסים, או לא לשלם בכלל? ובכן, אל תסמכו על הרשויות שיגידו לכם את זה בזמן אמת.

פקודת מס הכנסה קובעת שורה של הטבות מס משמעותיות לבני 60 ומעלה, בין השאר על הכנסות פסיביות (הכנסות שאינן מעבודה), כמו מכירת ניירות ערך או מכירת נדל"ן. ההטבות הבולטות הן הקלה משמעותית בתשלום מס רווחי הון ומס שבח, אך כמובן שהזכות להנות מההטבה הזו שמורה רק לבודדים שיודעים שהיא בכלל קיימת.

ואם זה לא מספיק, מסתבר שגם הפנסיה שלנו, הכנסה שרובנו בטוחים שפטורה לחלוטין ממס, תחוייב במס אם לא נערך לשינוי הסטטוס מראש, על בסיס תיקון 190 לפקודת מס הכנסה שנכנס לתוקף ב-2012 ומקל בצורה ניכרת על תשלומי המיסים מכספי הפרישה.

פנינו אל סמדר זנד, מומחית מיסוי ובעלת חברת "יתרות" המתמחה בייעוץ מס ליחידים, על מנת להבין מה הסיפור וכיצד אנחנו יכולים ליהנות ממלוא ההטבות המגיעות לנו. הבשורה הטובה – גם אם שילמנו יותר מדי, אפשר לקבל את הכסף שלנו בחזרה.

בני 60+? ייתכן ומגיעים לכם עשרות אלפי שקלים מהמדינה!

לבדיקת זכאות להחזרי מס ללא עלות וללא התחייבות,
מלאו פרטים ומומחי המס שלנו יצרו איתכם קשר בהקדם

85% ממשלמי מס שבח זכאים להחזרי מס בשווי מאות אלפי שקלים

תיקון 190, כאמור, מאפשר לבני 60 ומעלה לקבל הטבות אדירות במיסוי במגוון רחב של תחומים, ביניהן תשלום מופחת של מס שבח, מס רווח הון, על הפנסיה לאחר גיל הפרישה ועוד.

"בניגוד לדעה הרווחת ולמה ששומעים בפרסום, התיקון אינו עוסק רק בחיסכון כספים במסגרת קופות גמל, אלא מקנה לכל מי שעבר את גיל 60 את הזכות לשלם מס נמוך בהרבה על הכנסה שאינה מעבודה" מסבירה לנו סמדר זנד, "בפועל, אם לא נעשה צעדים אקטיביים כדי לקבל את הפטורים האלו, המדינה תגבה מאיתנו את המס במלואו".

סמדר מספרת על שמואל ורבקה, זוג שלקראת פרישה החליט למכור את הנכס שהיה בבעלותו. לשם כך נעזרו בני הזוג בשירותיה של עורכת דין המתמחה במקרקעין, שבישרה להם כי הם נדרשים לשלם סכום עצום של כ-57,000 ש"ח מס שבח – מס המשקף את הרווח במכירת הנכס.

"הזוג פנה אלינו לבדיקת זכאות להחזר מס. בזכות ההיכרות היסודית שלנו עם החוק, זיהינו שהם עומדים במספר קריטריונים המזכים בהחזר מס שבח – דבר שאותה עורכת דין כלל לא הייתה מודעת אליו" מתארת זנד.

"כדי למקסם את ההחזר, בנינו עבורם תוכנית מדוקדקת שכללה פיצול מס השבח בין בני הזוג, פריסת ההכנסה על פני מספר שנים וניצול של כל הפטורים הקיימים בסל הזכויות לגיל השלישי, ולבסוף הצלחנו לקבל בחזרה את מלוא הסכום ששילמו".

שילמתם שלא לצורך? אפשר לקבל הכל בחזרה!

פקודת המיסים בישראל היא סבוכה ומורכבת, אין ספק שנדרשת מומחיות אדירה כדי להבין איזה סעיף ואילו תקנות מקנים הטבות מס, משהו שהאזרח הממוצע פשוט יתקשה לעלות עליו לבד.

"לצערנו, למרות שלמדינה יש את כל המידע עלינו: הגיל שלנו, מצבנו המשפחתי וכמובן ההכנסות שלנו, היא לא עושה עם המידע הזה שום דבר על מנת לתת לנו מראש הטבות שמגיעות לנו" מוסיפה סמדר זנד. "על מנת לממש את ההטבות הללו צריך לדעת עליהן מראש, לחשב אותן ולפעול למימושן בזמן הנכון" היא מסבירה.

למעשה, המדינה בעצמה מאפשרת להגיש בקשות להחזרי מס עודף שנגבה מהציבור, אך גם על האפשרות הזו חלה מגבלת התיישנות של 6 שנים, כך שרצוי לפעול מהר ולא לחכות לרגע האחרון, בייחוד כאשר מדובר על הפנסיה שלנו, או על מכירת ניירות ערך ונכסי נדל"ן, מקרים בהם גובה ההחזר יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.

הקלה משמעותית גם במס רווחי הון על השקעות

עמוס ודניאלה, שרצו להבטיח את עתידם לקראת הפרישה, השקיעו במשך שנים את חסכונותיהם בשוק ההון. הם השקיעו בצורה חכמה ונהנו מתשואות נאות לאורך השנים, אותן זכו לראות עם מימוש ההשקעה באמצעות מכירת ניירות הערך שלהם.

מה שלא ידעו השניים הוא שעל מכירת ניירות ערך המתבצעת לאחר שמלאו להם 60 חלות הטבות מס משמעותיות, שלא באו לידי ביטוי בעת המכירה.

"בני הזוג שילמו סכומי כסף לא מבוטלים לרשויות המס לאורך השנים, בעת שמכרו מניירות הערך שברשותם. מדובר בכספים שהרוויחו ביושר על השקעה נבונה, ובמקום ליהנות מהם, הלכו ישירות לקופת המדינה", כך מספרת סמדר זנד, ומוסיפה "במקרה שלהם התברר שבנוסף לתשלום מס מופחת, נדרש גם תיאום בין תיקי ההשקעות שלהם, שכלל לא בוצע. איחוד התיקים הוביל אותנו להחזר נוסף וחיסכון כולל של 39,000 ש"ח!".

אף אחד לא יספר לכם מה הזכויות שלכם

"אחת הסיבות שמובילות אנשים להפסדים כספיים אדירים, היא שהם בטוחים שמישהו יבוא ויגיד להם מה מגיע להם – המדינה, מס הכנסה, רואה החשבון או עורך הדין שלהם – אבל האמת המצערת היא שרואי חשבון ועורכי דין לרוב לא מעמיקים בדקויות של הטבות המיסוי, במיוחד לא לבני הגיל השלישי, בעוד שלמדינה אין אינטרס ליידע את הציבור או להשקיע במנגנונים שיבדקו מראש ויתריעו כאשר שולם מס עודף" אומרת סמדר זנד.

"בסופו של דבר, האזרח משלם על זה. הרבה יותר ממה שהוא היה משלם אם היה עומד לצידו מישהו עם יד על הדופק שבאמת רוצה לעזור" היא מוסיפה.

לאורך השנים סמדר נתקלה באינספור מקרים בהם גמלאים שילמו אלפי שקלים במיסים על הפנסיה שלהם – סכומים שיכלו להיחסך באמצעות פעולה אחת פשוטה. ממש כמו גילה, גמלאית רשויות החוק בת 67, שפנתה אל ,יתרות" על מנת לבדוק האם היא מקבלת את מלוא הזכויות המגיעות לה לאחר גיל הפרישה.

"לאחר בדיקה, גילינו שבמשך חמש שנים גילה לא מימשה את הפטור המגיע לה ושילמה עשרות אלפי שקלים שיכלו להישאר בכיסה, רק בגלל חוסר מודעות לחשיבות של ביצוע קיבוע זכויות עם גיל הפרישה" מציינת סמדר זנד.

"'קיבוע זכויות' במסגרת תיקון 190, נועד על מנת לקבע את זכויות הגמלאי והוא חלק מסל שלם של תכנוני פרישה" היא מפרטת, "התהליך למעשה פוטר את הגמלאי מתשלום מיסים על חלק גדול מקצבת הפנסיה שלו. לצערי הרוב המוחלט של הגמלאים לא מודע לעובדה שקצבת הפנסיה בכלל חייבת במס, שלא נדבר על החשיבות של הליך קיבוע זכויות בגיל הפרישה".

שומרים על זכויות בני הגיל השלישי

בסופו של דבר בוצע עבור גילה קיבוע זכויות שהפך חלק גדול מקצבתה להכנסה פטורה ממס, מה שבפועל זיכה אותה בכמה עשרות אלפי שקלים, אותם כלל לא ציפתה לקבל.

עם זאת, כל מי שאי פעם עמד מול רשויות המס בניסיון לקבל החזרים או הקלות במס, יודע שברוב הפעמים צריך לעבור בין כמה משרדים ואנשי מקצוע כדי לטפל בכל הנושאים, אבל לא במקרה הזה – "יתרות", חברה להחזרי מס בניהולה של סמדר זנד, כוללת עוד 6 מומחי מס ותיקים ומנוסים, מה שהופך אותה למשרד הוליסטי המאגד את כל ענייני המיסוי תחת קורת גג אחת.

"כבר 25 שנה שאנחנו דואגים לזכויות של בני הגיל השלישי. כשאנחנו מגישים לרשויות את הדרישה לקיבוע זכויות או החזר מס, לא רק שאנחנו יודעים בדיוק כמה מגיע ללקוח ודואגים עבורו להכל – כולל כל הבירוקרטיה, הטופסיאדה והבקשות המיוחדות – אנחנו גם נלחמים לקבל את המקסימום שמגיע לו, ולא מסתפקים במה שניתן ע"י מס הכנסה" מסכמת סמדר זנד.

בני 60+? ייתכן ומגיעים לכם עשרות אלפי שקלים מהמדינה!

לבדיקת זכאות להחזרי מס ללא עלות וללא התחייבות,
מלאו פרטים ומומחי המס שלנו יצרו איתכם קשר בהקדם

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן