בלב תל אביב מתחילים ללמוד גמרא: "פותחים את הראש לידע עתיק ורב עוצמה"

44,559

גמרא היא כבר מזמן לא עיסוק בלעדי של תלמידי ישיבה, והיא שואפת לכוון אותנו בכל שאלה והתלבטות בחיים, כדי לסייע לנו לקבל את ההחלטה הנכונה. במרכז התרבות 'המקום' בתל אביב, גברים וגם נשים לומדים גמרא – ומשתפים כי נפתחו לעולם חדש ומלהיב של תובנות לחיים שלנו כאן ועכשו.

הגמרא היא הספר הגדול, החשוב והנלמד ביותר ביהדות אחרי התנ"ך, ואופן הלימוד שלה כרוך באינספור ויכוחים ופלפולים – לחיזוק הגמישות המחשבתית והיצירתיות, המזוהות כל כך עם העם היהודי, ויש גם מי שהגיעו למסקנה שלימוד הגמרא הוא סוד כוחם של היהודים – כמו למשל הקוריאנים, ששילבו לימודי גמרא כחלק מתוכנית משרד החינוך במדינה.

"הגמרא, הידועה גם כתלמוד הבבלי, היא סדרת ספרים המאגדת בתוכה את החוכמה היהודית העתיקה, ושבעבר למד אותה כל ילד יהודי מגיל צעיר", אומרים ב'המקום', מרכז תרבות ורוח בתל אביב, המקיים שיעורי גמרא אחת לשבוע מזה 15 שנה. בשיעור השבועי לומדים כיצד לקרוא את התלמוד ולפענח אותו, והשיעורים מתנהלים ממש כמו בבתי המדרש הקדומים – בדיון ושיחה פתוחים, כשכל אחד יכול להעלות רעיון, טיעון או הסבר.

"אנחנו שומעים כיום יותר ויותר קולות של אנשים שרוצים להעמיק יותר את הידע שלהם במסורת ובמקורות ובמיוחד בהיכרות עם העומק של התכנים הללו. החלום שלנו היה לבנות מקום בו כולם יוכלו להיפגש עם היהדות כפי שהיא באמת, עם תורת הנפש שלה, עם חוכמתה העמוקה והלא ידועה – אבל במפגש נעים, קשוב, שיתופי, מכיל ומעריך", מסבירים ב'המקום', וזה מה שהוביל אותנו ליצירת קורס בגמרא שמתאים לכולם".

"נפגשים ללמוד ולנהל דיון סוער"
את קורס הגמרא מנחה מאיר דורפמן (52), מרצה לפסיכולוגיה יהודית וגמרא המלמד ב'המקום' זה 15 שנה, כתב סדרת ספרים על התלמוד והוא אף מלמד גמרא בפרויקט 'הדף היומי'. לדבריו, "אפשר לומר שמה שאנחנו עושים כאן, זה לממש את חזונו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק על החזרה לתחייה של 'בית המדרש הישן'. אנו נפגשים ללמוד תוך דיון סוער ויצרי, אבל ברור לכולם מה הגבולות, איך מתווכחים ואיך מקבלים הכרעה. הגמרא, אחרי הכל, נלחמה בכל כוחה בחשיבה עדרית – וביקשה לגרום לכל לומד לחשוב בעצמו, לפתח ולנסח טיעונים, ולמצוא נקודות מבט חדשות".

איזה דיונים למשל מתנהלים בקורס?
"כל מפגש מוקדש לדיון אחר, והמקרים והדוגמאות רלוונטיים לחיים של כולנו. למשל, איך מתמודדים עם פחד? יש פחד מכישלון, אבל יש גם פחד מהצלחה. אנחנו יכולים לרצות משהו מאוד, אבל נחסמים על ידי פחד. מה עושים במצבים כאלה? שאלות אחרות שעולות בקורס הן בנושאי זוגיות, כמו – איך להמשיך יחד כשהזוגיות שלנו נכשלת והאם יש לה תקווה או שצריך לוותר? או מקרה של התאהבות שלא יכולה להתממש מכל מיני סיבות, איך מתמודדים עם מצב כזה? יש בגמרא תשובות להרבה מאוד שאלות והתלבטויות שמכילים החיים שלנו, והיא מכוונת אותנו אל ההחלטה הנכונה".

מי מגיע ללמוד בקורס?
"האוכלוסייה הכי מגוונת שיש, גברים, נשים, חילונים וגם דתיים. צעירים שמחפשים את עצמם אחרי הצבא, אנשים באמצע החיים, קרייריסטים. אנשים שמבינים שמתוך הלימוד וההעמקה בגמרא, הם יוכלו ללמוד יותר על עצמם, וגם עלינו כחברה, על המקום שלנו בהיסטוריה וברגע הנוכחי".

"פגשנו המון אנשים שמחפשים את המשמעות העמוקה בחיים. הם שואלים מה עוד יש, חוץ מקריירה, לימודים, עבודה. הם מחפשים מסגרת שתעזור להם לפתוח את הראש לידע עתיק אבל רב עוצמה, מקום בו לומדים לחשוב אחרת, לתת מענה אחר להתמודדויות האישיות בחיים. במפגשים הקבוצתיים שלנו, גם אדם בלי רקע של ממש ביהדות, יכול ללמוד אותה באופן מעמיק ולהבין למה היא רלוונטית לחיים שלנו יותר מאי פעם, ואיך התלמוד עוזר לנו לקבל החלטות קטנות וגדולות".

"מחפשים ידע אינטלקטואלי וגם משמעות מעבר לכאן ועכשיו"
הקורס מתעמק גם ביצירה התורנית לדורותיה, תוך סקירה מעמיקה של ארון הספרים היהודי, והבנת מקומה של הגמרא, אל מול הקבלה וספר הזוהר. "במהלך הקורס, לומדים להתגבר על הארמית שנראית בהתחלה בלתי עבירה, על הצדדים הטכניים שמקשים בהתחלה – ולראות הרבה מעבר להם, כדי להבין את סודות התלמוד", אומר דורפמן. "בנוסף, חשוב לי שהתלמידים יקבלו כלים ללימוד עצמי – על ספרים אחרים, בחברותות, עם פרשנים ועוד ועוד. גם אם מישהו פספס שיעור – אשב איתו ואתן לו תקציר, אמליץ לו על ספר עזר או אסדר לו 'חברותא'".

"התלמידים שלנו רוצים להבין את החוכמה הנסתרת שבגמרא, לדעת איך היא קשורה לחיים שלהם. הקבוצות שלנו מורכבת מאנשים איכותיים ועמוקים וכמובן, מתקיימים באווירה מכילה, שמכבדת את המקום הנפשי והרוחני ממנו מגיע כל אחד מהמשתתפים", אומר דורפמן. "נכון שאפשר היום ללמוד יהדות בכל מיני רמות, וממקורות שונים. אנחנו מכוונים גבוה – לציבור משכיל ומודע, שרוצה ויכול ללמוד יהדות לעומקה, ולהבין עד כמה היא יפה ורלוונטית לחיים שלנו יותר מתמיד".

- קורס גמרא ב"המקום" -
'בית אוהל שם', רחוב בלפור 30, תל אביב
16 מפגשים, בשעות הערב

רוצים להצטרף לקורס הקרוב? השאירו פרטים בטופס ונציג שלנו יצור איתך קשר בהקדם

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן