מיזם אמנותי חדש המאגד קבוצת יוצרים לא שגרתית מראה שהחיים אחרי גיל 60 יכולים להיות מאוד מעניינים

4,877
מיזם Artesania60

החיים שאחרי הקריירה: קבוצת יוצרים רב תחומית ומסקרנת התאגדה לאחרונה במיזם המגדיר מחדש את גבולות היכולת. היוצרים, כולם לאחר שנים של קריירה מצליחה בתחומים מגוונים, גילו את נטייתם האמנותית בגיל מאוחר יחסית, ועכשיו הם מציעים למכירה מגוון יצירות אמנות שימושית מרהיבות וייחודיות.

"בכל אחד מאיתנו חבוי צד יצירתי ולא תמיד אנחנו מוצאים את הזמן והמקום להתפנות לתת לו ביטוי" מספרת לנו דבורה מקסיק, מנהלת מיזם "+Artesania 60" המאגד קבוצת יוצרים מוכשרת עם מכנה משותף מפתיע – כל המשתתפים בו בני 60 או יותר, עם קריירות מצליחות בעברם ויכולות אומנותיות מרשימות שבאו לידי ביטוי דווקא בשלב מתקדם יותר בחיים.

"אני לא יכולה אפילו להתחיל לתאר לך מה קורה כשמגיעים לגיל 60" מספרת לנו מקסיק, לשעבר סמנכ"לית משאבי אנוש בשטראוס ישראל והיום יזמת של עסקים עם משמעות שהתחילה את העשור השביעי לחייה. "פתאום הלחץ יורד. הקריירה כבר מאחוריך, הילדים גדלים ופחות תלויים בך ואת מוצאת את עצמך לראשונה מזה עשרות שנים חושבת – מה באמת מעניין אותי? מה מסקרן אותי? מה אני רוצה לעשות?". ככל שחקרה ודיברה על כך עם סביבתה גילתה שהיא לא לבד. עוד ועוד אנשים סביבה שפרשו לאחר קריירות תובעניות ולחוצות מצאו פתאום את הזמן לתת ביטוי לנטיות אמנותיות שרק חיכו להזדמנות הראשונה לצאת.

"כשמגיעים לגיל 60 את מקבלת הרבה מתנות" מספרת דבורה, "זמן, חכמה ואומץ. החכמה להתמקד בדברים החשובים לך באמת ואומץ ללכת אחרי החלומות שלך". המיזם של +Artesania 60 בא לתת במה וחשיפה ליצירות של אמנים שגילו את העולם האומנותי עם הכניסה לעשור השביעי לחייהם. ברגע שהעבודה פסקה מלהיות מרכז החיים, יש זמן ובטחון, והיצירתיות פותחת חלון לנשמה שלך ולחלומות שלך, דרך נוספת לבטא את עצמך, להיכנס לעולם חדש של חלומות ופנטזיות. האומנות, שהייתה עצורה שנים רבות, מוצאת ביטוי חדש.

דבורה מקסיק
דבורה מקסיק, מנהלת מיזם +Artesania 60

יצירה ייחודית, במלוא מובן המילה

כמובן שאלמלא מקסיק, אותן יצירות היו כנראה נשארות במגירה, או בחוג המשפחה הקרובה. דבורה זיהתה שיש פה פוטנציאל כאשר כל אחד ואחד מן האמנים במיזם שיתף אותה, כמעט כבדרך אגב, על פניות רבות שהם מקבלים לרכישת היצירות.

"לפעמים אנחנו בוחרים לקנות סדרות של כלים שנוצרו בסין ולפעמים אנחנו רוצים את הכלי המיוחד שבחרנו בקפידה ושאין שני לו" מסבירה דבורה את הביקוש המפתיע ליצירות. יחד עם זאת, כל אחד מן האמנים לא היה ערוך למכירה, שילוח ואספקה של יצירותיו ללקוחות וכאן נכנס המיזם לתמונה.

הפלטפורמה הייחודית שהקימה, נותנת ביטוי ליצירות של אמנים מקומיים שהיצירה הפכה להיות מרכז חייהם אחרי הרבה שנים של עבודה בתפקידים מסורתיים. בעצם המיזם מייצר מפגש בין מי שאוהבים לתמוך באמנות מקומית, של מוצרים ייחודיים יחידים במינם שיש רק אחד מהם, לבין האנשים שיוצרים אותם.

"האתר שבנינו יוצר חיבור בין ישן לחדש, בין האמנות העתיקה לכלים הדיגיטליים החדשים, בין צעירים למבוגרים, בין הרוח והחומר" אומרת דבורה. "בעצם הקמת המיזם יוצר מצב של win win – היוצרים מגיעים לשלב בחיים שבה הם יכולים להביא לידי ביטוי את היצירתיות שלהם וליצור עבודות מרגשות עם ביטוי אישי. הפידבק של הלקוחות ממלא אותם אנרגיה של יצירה והלקוחות מרוויחים מוצרים ייחודיים אשר ממלאים את חייהם ביופי ושמחה, כי כולנו אוהבים כלים ודברים יפים". מקסיק מוסיפה ואומרת, "בעצם הבחירה לרכוש מיוצר שהוא חלק מהתרבות שלנו, אנחנו מביאים הביתה מוצר עם ערך מוסף, עם סיפור אישי ייחודי, וחלק מהנשמה של היוצר נמצאת במוצר, בעיניי יש בזה משהו קסום ומיוחד".

להפוך לציירת בגיל 70

אנה היימן, ותיקת האמנים במיזם, חגגה זה מכבר את יום הולדתה ה-88. היימן מציירת על קרמיקה ופורצלן בטכניקה ייחודית אותה היא משכללת מזה קרוב ל-20 שנים. "תמיד אהבתי אמנות" מספרת לנו אנה. "כבר בצעירותי השתתפתי בתחרויות לשזירת פרחים בכל העולם ותמיד הייתה לי משיכה לתחומי העיצוב והאסתטיקה, אך מעולם לא ראיתי בזה יותר מתחביב שולי" היא חושפת. בגיל 70, לגמרי במקרה, נתקלה במודעה על קורס ציור ייחודי על כלי קרמיקה והחליטה שהגיע הזמן לנסות. מה שהתחיל כתחביב הפך במהירות להצלחה מסחררת.

אנה היימן, הפכה לציירת ומאיירת בגיל 70
אנה היימן, הפכה לציירת ומאיירת בגיל 70

"האמת שהופתעתי בעצמי" מספרת היימן בהתרגשות. "מצאתי את עצמי מקבלת עוד ועוד בקשות מבני משפחתי ומחברים לכלי קרמיקה מאויירים בתור מתנות לחגים ולימי הולדת. כאשר פנתה אלי דבורה והציעה לי להצטרף למיזם +Artesania 60, אני מודה שהייתי סקפטית. התחלתי לצייר קודם כל בשבילי ובשביל משפחתי, מי העלה על דעתו שאנשים אחרים שכלל לא מכירים אותי יגלו עניין ביצירות שלי?."

אנה מאיירת כיום על מגוון רחב של כלי קרמיקה ופורצלן – צלחות, כוסות, מגשים וספלים. האיורים המרהיבים נעשים בטכניקה ייחודית אשר מאפשרת להשתמש בכלים בהנאה, שכן הם עמידים לשטיפה ובטוחים לשימוש.

בעמוד של אנה ב +Artesania 60 ניתן למצוא יצירות שימושיות ויפיפיות, החל מצלחות מאוירות ועד ואזות מקושטות בשלל צבעים. יצירותיה צבעוניות ומלאות חיים.

חלון לנשמה

במקרה של דניאל פיינברג, שחגג השנה 68, חיידק הצילום תמיד היה נוכח. משפחתו וילדיו ידעו שבכל טיול או מפגש משפחתי המצלמה תישלף ותתחיל לעבוד. דניאל פרש לאחרונה לאחר קריירה ארוכת שנים כמנהל מוצר בחברת נטפים. במסגרת עבודתו נסע רבות מסביב לעולם, ובחדר העבודה שלו מתנוססת על הקיר מפת העולם עם עשרות נעצים המציינים את שלל היעדים בהם ביקר במהלך חייו. כמובן שגם כאשר נסע במסגרת העבודה המצלמה נסעה יחד איתו.

עם יציאתו לפנסיה, החל דניאל לסדר ולארגן את התמונות הרבות שצילם לאורך השנים ותוך כדי כך גילה משהו מדהים. מבין עשרות אלפי תמונות שצולמו ברחבי העולם, בלטו מעל הכל צילומי חלונות ייחודיים. "בחלונות יש משהו קסום, סמוי מן העין" מסביר לנו דניאל, "הצצה קטנטנה ומרומזת לחיים אחרים המשאירה הרבה מקום לדמיון – מה מתחולל שם מאחורי הוילון או התריס. כל חלון הוא סיפור המסופר דרך התמונה ומשתנה מצופה לצופה".

קולקציית החלונות של דניאל המוצגת כעת במסגרת מיזם +Artesania 60 היא אסופה מהפנטת ויחידה מסוגה בעולם של חלונות מכל רחבי תבל. תמונות מסקרנות, מעוררות שיח והשתאות בהן רב הנסתר על הגלוי, המגרות את הדמיון לחשוב ולשער היכן צולמו ומה הסיפור הבלתי מסופר מאחורי החלון.

הגננת שהפכה לאמנית פסיפס

מרים רטנבך שחגגה השנה 63, יצאה לפנסיה לפני כשנתיים לאחר יותר מ- 40 שנה של עבודה כגננת. אחרי אינספור שנים של יצירות במגוון תחומים כמו ציור על עץ ואמאייל, ואחרי שהשתלמה במגוון טכניקות בארץ ובעולם, גילתה לפני כ-15 שנים את עולם הפסיפס, בו בחרה להתמקד, לדבריה, בשל השילוב המושלם שבין טכניקה מסורתית ועתיקה לבין סגנון מודרני וחדשני ואמנות שימושית.

מרים רטנבך
מרים רטנבך. מגן הילדים ליצירות הפסיפס

רטנבך משלבת את עבודות הפסיפס שלה במגוון פריטים המשתלבים בצורה נפלאה בכל בית ומאפשרים להכניס הביתה נגיעת צבע ייחודית ולא שגרתית במקומות מפתיעים. בנוסף לתמונות לתלייה אמנות הפסיפס של מרים משולבת בשולחנות קפה, כיסאות, ספסלים, פסלים וצלחות, ולאחורנה אף הציגה בקבוק סודה וינטאג' (סיפולוקס) בחיפוי פסיפס מרהיב.

"פסיפס הוא מלאכת מחשבת הדורשת תכנון מקדים ודמיון מפותח" מסבירה לנו רטנבך. "אפשר להגדיר זאת ממש כציור בדרך הפיסול – שכן בניגוד לציור רגיל במשיכות מכחול, נדרשת הרכבה של התמונה הסופית ממש אבן אחרי אבן, יחד עם זאת, היופי הוא שאין כמעט דבר שלא ניתן להגדיר מחדש וליצוק בו חיים חדשים באמצעות הפסיפס, בין אם זה שולחן ישן, כיסא או כל פריט אחד שנרצה להזריק בו צבע ונגיעה ייחודית."

כל אחד מן הפריטים פרי יצירתה של מרים רטנבך הוא יחיד מסוגו ומיוחד, מסוג הדברים שללא ספק קשה למצוא בחנויות לעיצוב הבית מבלי לשלם הון עתק. בעמוד של מרים ב- +Artesania 60 ניתן למצוא יצירות פסיפס יפיפיות שניכרת בהן עבודת מחשבת ומיועדות הן לנוי והן לשימוש בבית.

כלי הקרמיקה של דליה - השילוב בין הטבעי לחיצוני

דליה מידן חנוך, הצעירה של החבורה, מהנדסת כימיה שלפני כמה שנים גילתה את עולם הקרמיקה השימושית. כלי הקרמיקה שלה, המעוצבים באופן נדיר ובצבעים שמשלבים טבע וצבע בשילוב הרמוני ומושלם, ימצאו שימוש בכל בית, מנוי ועד כלי הגשה לארוחה מיוחדת. "כבר שנים שרציתי לעשות בקרמיקה ממש, לייצר כלים יפים שיכולים להיות שימושיים בכל בית, אבל לא מצאתי את הפנאי. עכשיו שהפנאי הגיע והיצירתיות תמיד הייתה שם, אני יכולה לעסוק במה שאני באמת אוהבת, כיף לי ליצור וכיף לי שמסביבי אוהבים ונהנים מהיצירות שלי" אומרת דליה.

דליה מידן חנוך
דליה מידן חנוך. כלי קרמיקה המעוצבים באופן נדיר בשילוב צבעוני הרמוני מושלם.

בעמוד של דליה ב- +Artesania 60 ניתן למצוא קערות קרמיקה מרהיבות ושימושיות במגוון גדלים ושילובים צבעוניים יוצאי דופן.

אני גאה ושמחה להביא חבורה מוכשרת כזו של אמנים, המהווים הוכחה חד משמעית לכך שאף פעם לא מאוחר מדי להתחיל משהו חדש. לשמחתנו גם הקהל הנחשף לשלל היצירות של חברי +Artesania 60 מגלה אהבה רבה ליצירותיהם, שכל אחת מהן היא יחידה ומיוחדת שאין דומה לה, לא בארץ ולא בעולם.

יצירות האמנות של חברי מיזם Artesania 60 זמינות עכשיו לרכישה בחנות המותג באתר מרמלדה מרקט. לצפייה ביצירות ולרכישה לחצו כאן.

 

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

על פי הנתונים שהכנסת העסק שלך יכול לחסוך ₪ בשנה בזכות הקטנוע החשמלי

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן