"הכל כבר נמצא שם": הקשר המפתיע בין סודות הגמרא להצלחה בעולם העסקים

42,321

מה גורם למנהלים בכירים, מנכ"לים ובעלי עסקים בארץ ובעולם (אפילו בדרום קוריאה) ללמוד וליישם את תכני הגמרא היהודית? לטענתם, התורה העתיקה טומנת בחובה כלים פרקטיים שכל יזם, איש עסקים או מנהל יכול לרתום לטובת המסע המקצועי והאישי שלו

הרבה לפני שידענו מה זה אימון אישי או ייעוץ עסקי, החזיק העם היהודי, שנחשב לאורך הדורות לחכם ובעל חוש עסקי מפותח במיוחד, "נשק סודי" – אוצר החכמה הטמון בגמרא. הגמרא היהודית נחשבה מאז ומתמיד למאגר אינסופי של נקודות מבט ייחודיות וחוכמות עתיקות, המכיל סודות השמורים רק לתלמידי חכמים.

אמנם, רבים מכירים את הגמרא בעיקר ככלי לימוד דתי, אך מסתבר שיש גם קשר הדוק בין סודות הגמרא לבין הצלחה בעולם העסקים, כפי שיעידו לא מעט מאנשי העסקים המצליחים בארץ ובעולם. אך כיצד מתבטא הקשר הזה?

"כל התשובות לשאלות שאנחנו שואלים את עצמנו – כבר שם"
אנשי עסקים בארץ ובעולם, ביניהם מנהלי ארגונים ומנכ"לי חברות, מרגישים שהם כבר מצליחים בעסקים ובחיים האישיים שלהם: הם חוו פסגות של הצלחה עסקית וכלכלית, נהנו מכל השבחים והפרגונים, אולי אפילו שברו שיאים מקצועיים בתחומם.

ועדיין, רבים מהם מוצאים את עצמם עומדים על פסגת ההצלחה, דווקא בתחושה של חוסר שלמות, כאילו משהו חסר. הם מרגישים רצון לגדול מעבר למימדיהם הקיימים, לטפח מורשת משמעותית כלשהי, או לשבור שיאים חדשים בחיים העסקיים והאישיים שלהם. משהו בפנים אומר להם כי רב הנסתר על הגלוי.

אלו שמקשיבים לאינטואיציה, נסחפים אל מסע חיפוש בעולם הרוח, אל קיום תכליתי ומעשיר יותר. למעשה, כבר משנות ה-70 ועד ימינו אנו, בישראל וגם מעבר לים, אנשי עסקים רבים, הגם שאינם דתיים, מוצאים עוד ועוד מקורות ידע המספקים להם תובנות עסקיות חשובות בקשת רחבה של נושאים דווקא בגמרא.

אם זה לא מספיק, לפני מספר שנים נחשפה לראשונה עובודה מדהימה. בקוריאה הדרומית התפעלו מכמות זוכי פרסי הנובל היהודים, וכאשר חקרו וחיפשו את הקו המחבר ביניהם הגיעו ללימודי הגמרא.

לאור תגלית זו הוחלט בקוריאה הדרומית לתרגם לשפתם את הכתבים ולשלב אותם בצורה מלאה בתכניות הלימודים בבתי הספר, עד כדי כך שכמעט בכל בית קוריאני בימינו הם חלק בלתי נפרד משגרת היום של התלמידים וההורים כאחד.

בוא לגלות את הקשר בין החוכמות העתיקות של הגמרא לעולם העסקים של ימינו בשיעור היכרות אישי עם הרב דוד קובלסקי, מייסד ארגון "ותן חלקנו"

תשובות לשאלות העסקיות הסבוכות ביותר
אולי תופתעו לשמוע, אבל האתגרים שמציב עולם העסקים של ימינו, אינם חדשים או ייחודיים לנו.
ההיסטוריה מוכיחה כי כל אחד מאיתנו יתקל, בשלב זה או אחר של הקריירה, באותם הקונפליקטים, וישאל את עצמו פחות או יותר את אותן השאלות: החל מתהיות בנושא אתיקה בעולם העסקים, דרך השאיפה לאיזון בריא בין עבודה לחיים האישיים, ועד חקירת גישות מנהיגוּת חדשות ויעילות יותר, כאלו שיעזרו לו לרתום צוות חסר מוטיבציה או לסחוף אחריו אנשים בתוך סיטואציה מאתגרת במיוחד.

הגמרא לא רק מספקת לנו מעיין של חוכמה, אלא מהווה כלי אסטרטגי ופרקטי של ממש, ושואפת להעשיר את חייו המקצועיים והאישיים של כל אדם שמחליט לעסוק בה ולחקור אותה לעומק.

מסיבות אלו בדיוק, הפכה הגמרא כלי אסטרטגי של ממש עבור יזמים, מנהלים ובעלי עסקים ברחבי העולם, שהשכילו לראות את התמונה הגדולה. הם הבינו שהבעיות שלהם לא חדשות, והחלו בחיפוש פתרונות לאתגרים הגלובליים של עולם העסקים.

אלו שהחלו ללמוד גמרא, מספרים כי גילו נקודת מבט ייחודית ומרעננת לסיטואציות "עסקיות" לכל דבר ועניין, כולל מודלים לשינוי תהליכי חשיבה ושיטות חדשות להסקת מסקנות.

אוצר של תובנות שכל איש עסקים יכול לרתום לטובתו
"אחד הדברים שלמדתי הוא שברגע שאתה מיטיב עם אנשים, הביקוש שלך יעלה", משתף רמי לוי, בעלים ומייסד של הרשתות "רמי לוי שיווק השקמה" ו"רמי לוי תקשורת", ואחד מאנשי העסקים המצליחים בישראל.

הוא מספר כי אחת התובנות אליהן הגיע במסע העסקי והרוחני שלו היא: "מכל מלמדיי השכלתי", משפט שאמנם נשמע לחלקנו נדוש ומוכר, אך בזכות החיבור לגמרא מקבל משמעות חדשה.

"מכל מלמדיי השכלתי" (תהילים). רמי לוי

"האיש שמנקה את הרצפה בסופר, מנהל המשמרת באחד הסניפים, או הירקן הכי פשוט – כל אחד מהם יכול ללמד אותך דבר או שניים, לא משנה מה המעמד שלך" הוא משתף, "גם מלקוח לא מרוצה שבא להתלונן אני יכול ללמוד משהו".

"כמובן שלא המצאתי פה שום דבר חדש – הכל כבר נמצא בגמרא" הוא מוסיף, "יש שם טקסטים שממחישים בדיוק את הרעיון הזה, ועוד רעיונות רבים שנשמעים לנו מובנים מאליהם, עד שאנחנו מגלים את המשמעויות הנסתרות והעמוקות ביותר שלהם".

והוא לא לבד – מיטב אנשי עסקים ברחבי העולם מתחילים להבין את הפוטנציאל הטמון בחוכמה היהודית העתיקה, ובשנים האחרונות יותר ויותר מהם מבקשים להיחשף לתכנים העשירים ולתובנות היחודיות שיש לה להציע.

הפרויקט הייחודי שמנגיש את עולם הגמרא לציבור

חלק לא מבוטל מהעניין הרב שמגלים אנשי עסקים בארץ ללימודי הגמרא ניתן לשייך לפרויקט מסקרן וייחודי. "ותן חלקנו" מבית ארגון "מאורות הדף היומי" מייסודו של הרב חיים דוד קובלסקי, פועל כבר שנים בהנגשת הגמרא לקהל ישראלי רחב ככל האפשר.

ב"ותן חלקנו" נפגשים יזמים ואנשי עסקים ישראליים עם רבני הארגון – ומייצרים דיאלוג חדש בינם לבין התובנות, העצות והשיעורים הטמונים בגמרא. ב"ותן חלקנו" שואפים להעמיק את החיבור ארוך השנים בין לימוד הגמרא לבין העולם העסקי – ולאפשר לקהל חדש של אנשי עסקים, מנכ"לים ומנהלים בכירים להיחשף לעומק העצום שנמצא בתוך הטקסט העתיק.

במסגרת פעילותו הענפה והמבורכת של הארגון, ומתוך העניין הרב שמגלים בעלי עסקים ומנהלים בכירים בארץ בנושא, אך אינם יודעים כיצד ואיך להתחיל החליטו בארגון "ותן חלקנו" להציע לבעלי עסקים, מנכ"לי חברות ומנהלים בכירים שיעור היכרות אישי עם הרב קובלסקי מייסד הארגון, על מנת לחוות מיד ראשונה את העוצמה והתועלת העצומה הגלומה בלימודי הגמרא.

בוא לגלות את הקשר בין החוכמות העתיקות של הגמרא לעולם העסקים של ימינו בשיעור היכרות אישי עם הרב דוד קובלסקי, מייסד ארגון "ותן חלקנו"

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן