קבלת החלטות: למה זה האתגר הגדול ביותר של האישה המודרנית – ומה הפתרון המסתורי בן מאות שנים שכולן פתאום מדברות עליו

4,952

אם את מתקשה להחליט מה ללמוד, מה לעשות בחיים, לעזוב את העבודה, להתחתן, להתגרש, להתחיל פרק ב׳ או להביא ילדים לעולם – את לא לבד. יותר ויותר נשים מעידות על קושי לקבל החלטות בלי להרגיש חרטה. בכתבה הזו תגלי כלי שבו משתמשות נשים מודרניות כדי להוציא מתוכן את התשובות הכי נכונות להן.

גברים מול נשים בקניון

נסי להיזכר בפעם האחרונה שהלכת לקניות עם גבר, לקנות לדוגמה בגד כלשהו. רוב הסיכוי שהוא מדד פריט אחד, מקסימום שניים, קיבל החלטה וניגש לקופה לשלם. ואת, עומדת לצידו וחושבת לעצמך ״איך הוא מצליח לקבל החלטות כ״כ מהר? יש עוד המון אופציות…״.

אין ספק שגברים ונשים מקבלים החלטות בצורה שונה. אבל נראה שלאישה המודרנית, קשה יותר מתמיד לקבל החלטה ולהרגיש שלמה איתה.

למה דווקא עכשיו, כ״כ קשה לנשים לקבל החלטות?

בעבר, תפקיד האישה ומסלול חייה היה ברור. בסביבות גיל 20, הוריה היו מוצאים לה שידוך, ואז היא הייתה ממשיכה את שארית חייה בטיפול בילדים והכנת אוכל לבעלה.

אבל כיום לאישה המודרנית יש הרבה יותר תפקידים. היא צריכה להיות אימא, עקרת בית, בת זוג, אשת קריירה וחברה טובה ועוד ועוד. בכל תפקיד היא נדרשת לקבל המון החלטות משמעותיות.

כמה החלטות טובות אפשר לקבל ביום?

בשנים האחרונות, נעשו הרבה מחקרים בנושא קבלת החלטות וההשפעה שלהן על המוח. מסתבר שכמות ההחלטות והאיכות שלהן נשחקת במהלך היום. מדענים גילו שיכולת קבלת ההחלטות של האדם היא משאב מתכלה.

אי פעם תהית למה אנשים מצליחים, כמו סטיב ג׳ובס, מנכ״ל אפל לשעבר, לובשים את אותם בגדים יום אחר יום? אז עכשיו את יודעת שהתשובה קשורה לכמות ההחלטות הטובות שאדם יכול לקבל ביום.

הבעיה היא שרוב האנשים, ובייחוד נשים, מבזבזות את מאגר קבלת ההחלטות שלהן, עוד לפני שהיום מתחיל. כשאת צריכה להחליט מה ללבוש, מה להכין לילדים לאכול וכדומה, את מגיעה לעבודה עם גרעון בבנק ההחלטות שלך.

ועכשיו, הסיכוי שתצליחי לגייס מספיק משאבים כדי לקבל החלטה נכונה לגבי הזוגיות, קריירה או שינוי משמעותי כלשהו, שאת רוצה לעשות בחיים, שואף לאפס.

אז מה אפשר לעשות כדי לקבל החלטות נכונות?

בגלל שיש נושאים שבהם לא נעים להתייעץ עם ההורים או שבן הזוג פשוט לא מבין בהם, אנשים רבים פונים לקבלת עזרה חיצונית. אפשר לראות עלייה בכמות אנשים שפונים לעשות מבחני התאמת קריירה או מבחני אישיות. אבל גם אחוזי ההצלחה והדיוק של הדברים האלו שנויה במחלוקת.

אבל מסתבר שאלפי נשים מצאו פתרון מפתיע לקושי שלהם בקבלת ההחלטות. פתרון שמגיע דווקא מעולם הרוחניות והמיסטיקה – קריאה בקלפי טארוט.

אז מה הקשר בין קבלת החלטות לקלפי טראוט, את שואלת. בשביל זה פניתי לסמכות המובילה ביותר בישראל בתחום, אילנית בן שושן.

בתור מישהי שעוסקת בתחום למעלה מ-25 שנה והופיעה בתכנית הטלוויזיה ״זמן מיסטיקה״ ויועצת בכירה ב״קו המומחים״ ברשת 103fm, היא כנראה האדם הנכון להתייעץ איתו בנושא.

אילנית בן שושן

אילנית, למה נשים מודרניות שמתקשות לקבל החלטות, פונות לקריאה בקלפי טארוט?

מגיעות לקורסים וסדנאות שלי נשים רבות שטובות מאוד בייעוץ לאחרים. אבל כשמדובר בהחלטות שקשורות אליהן, פתאום חוסר הביטחון צף לו. הן מרגישות אחראיות על הכול, הן חוששות לקבל החלטה שגויה שתפגע בבית, בזוגיות או במשפחה ולקבל ביקורת מהסביבה.

לדוגמה, הגיעה אלי אישה שעוסקת בעבודה שהיא לא אוהבת. היא רוצה להיות עצמאית ולממש את הפוטנציאל שלה. אבל היא חוששת לעשות צעד כדי לא לפגוע במצב הכלכלי בבית.

מאז ומעולם אנשים השתמשו בקלפי טארוט כדי לחזות את העתיד בעזרת הסתכלות פנימה. נשים שמגיעות אליי, לומדות איך להשתמש בקלפי הטארוט כדי להתחבר לאינטואיציה הטבעית שלהן ובעזרתה לקבל החלטות קשות במהירות. הרי התשובות כבר נמצאות בתוכן, הן רק צריכות כלי שיעזור להן להוציא את זה החוצה. וזו בדיוק העוצמה של קלפי הטארוט.

למה קריאה בקלפי טארוט הפך להיות כל כך פופולרית בשנים האחרונות?

אנחנו נמצאים בתקופה שלכל שאלה יש תשובה באינטרנט. אם יש משהו שאתה רוצה לדעת, אתה יכול להיכנס לגוגל ולקבל את המידע המדויק.

אבל לשאלות שקשורות בחיים שלנו, לאישיות שלנו, אין תשובה באינטרנט. ובגלל שאין את מי לשאול, פונים לקלפי טארוט.

מה קורה למישהי שלא יודעת איך לקבל החלטה?

אם יש החלטה קשה שנשארת בזיכרון, קשה לחשוב על דברים נוספים ולתפקד. זה כמו זיכרון במחשב שמתמלא והמחשב פתאום מאט. ברגע שמקבלים את ההחלטה, זה מנקה את הזיכרון, כמו לסגור את כל האפליקציות בנייד ואז הנייד מתחיל לרוץ מהר יותר.

אצל נשים ששומרות דברים בבטן ולא מקבלות החלטות מתחילות בעיות בריאותיות, חרדות, מתחים ולחצים. הביטחון שלהן יורד והן מתחילות להיסגר בפני הסביבה ועצמן.

לפעמים, אפשר ממש לראות שהגוף שלהן מאותת להן, אבל הן לא מצליחות לקשר את זה לקושי בקבלת ההחלטות. אני רואה נשים שפתאום עולות במשקל בלי כל סיבה, מתקשות להירדם בלילה וחוות אי שקט כללי.

לדוגמה, הגיעה אליי אישה עם בעיות בבטן התחתונה. היא הלכה לרופא ועשתה המון בדיקות, אבל הוא אמר לה שאין לה כלום. כשעשינו פתיחה בקלפים, ראינו שזה יושב על משהו שקשור לפרידה.

מסתבר שהיא התגרשה לפני חמש שנים, אבל לקח לה זמן להיפתח שוב לקשר רציני, כי היא פחדה להתאכזב. היא הכירה גבר חדש, אבל הוא היה לא רציני ולא רצה לעבור לגור איתה יחד.

היה לה קשה לקבל החלטה, לקבל אותו כמו שהוא או להמשיך הלאה. בגלל ההתעסקות בהחלטה הזו, היא הפסיקה לטפח את עצמה, עלתה במשקל 8 קילו בשלושה חודשים ונכנסה לדיכאון קל.

הקלפים הראו שהוא לא ישתנה והיא החליטה לעזוב אותו. מיד לאחר מכן, משהו כאילו השתחרר בחיים שלה. כאבי הבטן שלה הפסיקו, היא נרשמה ללימודי רפלקסולוגיה כמו שתמיד חלמה, ירדה במשקל ועכשיו החיים שלה במקום אחר לגמרי.

איך קלפי הטארוט יכולים לעזור לקבל החלטות?

יש כמה סוגים של פריסות שונות שאפשר לעשות, בהתאם לשאלה איתה מגיעים לשולחן. ברגע שיודעים איך לשאול את השאלה הנכונה, הקלפים ממש מנחים אותך.

יש קלפים שמראים לך את העבר, לדוגמה מראים שהייתה בעיה כלשהי, פספוס הזדמנות או בחירה לא נכונה. ויש קלפים שמראים לך את העתיד. יחד הם ממש מספרים לך סיפור.

אם ההחלטה נכונה, הקלפים יראו לך שתצליח. אם לא, הקלפים יראו לך שזה לא הזמן או לא מתאים.

פתיחה בקלפי טארוט

למה נשים הולכות ללמוד איך לפתוח בעצמן ולא פשוט פונות לקוראת בקלפים?

מי שלומדת איך להשתמש בקלפי בצורה הנכונה, הופכת את זה לכלי קבלת החלטות יום יומי. לנשים יש המון החלטות לעשות, לא כל אחת יכולה להרשות לעצמה להוציא כמה מאות שקלים בכל פעם שהיא רוצה פתיחה לקבלת החלטות. אז הן מגיעות לסדנה או עושות קורס ומקבלות כלי עוצמתי שישמש אותן כל החיים.

אילו נשים מגיעות ללמוד איך לקרוא בקלפי טארוט?

זה מתחלק לכמה סוגים, הרוב הן נשים שצריכות לקבל החלטות משמעותיות בחיים לגבי עסקים, זוגיות, לימודים וכדומה. יש גם נשים שעברו כל מיני דברים בחיים ורוצות לטפל בעצמן.

יש אנשים שמגיעים מעולם הרוח והמיסטיקה, נומרולוגים, מתקשרים, מטפלים בשיטות שונות שרוצים עוד כלי שייתן ערך נוסף ללקוחות שלהם. חלק למדו כבר טארוט ורוצים להרחיב בתחום, ללמוד שיטה טובה ומקצועית יותר. יש גם פנסיונריות שרוצות שתהיה להן עבודה מהבית.

מה התוצאות שהשיגו נשים שמשתמשות בטארוט לקבלת החלטות?

יש הרבה נשים שרצו במשך הרבה שנים לעשות שינוי כללי בחיים או בקריירה. בזכות הקלפים הן קיבלו את האומץ לקבל החלטה משמעותית כמו להחליף עבודה, להתחיל לימודים מקצועיים, לפתוח עסק ואפילו לעבור למדינה אחרת.

לדוגמה, גננת שסיימה את הקורס שלי, החליטה שהיא רוצה להפסיק להיות שכירה ולהתעסק בייבוא וייצוא של מוצרים מחו״ל. למרות שזו הייתה החלטה משמעותית ומפחידה עבודה, בזכות הקלפים היא קיבלה החלטה ללכת על זה. היום היא עוסקת בתחום, מצליחה מאוד, מטיילת בעולם ומרוויחה הרבה מאוד כסף.

יש גם נשים שקיבלו החלטות משמעותיות בנושא זוגיות. לדוגמה, לסיים זוגיות לא טובה, להתגרש או מצד שני להסכים להתחתן או להתחיל פרק ב׳ בחיים. יש אפילו נשים רווקות שהחליטו לעשות טיפולי פוריות לבד ולהפוך להיות אימהות. זה באמת מרגש לראות את זה קורה.

איך את הגעת לתחום הזה?

האמת שאצלי זה התחיל בתור תחביב עוד כשהייתי חיילת. הייתי במסיבת סטודנטים וראיתי מישהו משתעשע ועושה פתיחה של קלפים למשתתפים. זה מאוד עניין אותי, אז השגתי קלפים והתחלתי לחקור את התחום.

העניין היה שלא היה מאיפה ללמוד את התחום. לא היה הרי גוגל, לא מצאתי ספרים בתחום וכמעט לא היו מורים בישראל. אז ישבתי ולימדתי את עצמי לבד.

הייתי פורסת את כל הקלפים על המיטה שלי בצבא, ופשוט מסתכלת על כל קלף לגופו. הייתי מנסה להרגיש מה הוא משדר לי. עם הזמן הבנתי שהקלפים באים לספר לנו סיפור ספציפי על האדם.

אז התחלתי לבחון את זה על אנשים. עשיתי להם פריסה והתחלתי להגיד להם דברים ממה שעלה לי בהתאם לקלפים שהם קיבלו. לא משנה עם איזו שאלה הם הגיעו, הקלפים תמיד תאמו את המצב שלהם. הם היו מתפלאים ואומרים לי ״איך את יודעת?״, אבל האמת שאז גם אני לא ידעתי איך אני באמת יודעת.

במשך 25 שנה העמקתי בתחום וממש עשיתי מחקר כדי לראות אם יש דפוסים שחוזרים על עצמם. זה הוביל אותי לפתח את שיטת ״אילנית״ הידועה שבעקבותיה הזמינו אותי לתכניות רבות בטלוויזיה וברדיו. הפכתי ליועצת בכירה ב״קו המומחים״ ברשת 103fm ובתכנית הטלוויזיה "זמן מיסטיקה".

מה עושה את השיטה שלך שונה ומיוחדת מכל מה שמלמדים?

הרבה שמים דגש בעיקר על התאוריה של התחום, כי זה מפחיד אותן ללמד את הפרקטיקה המעשית. מגיעות אליי נשים אליי אחרי שעשו עשרים שיעורים במקום אחר, אבל עדיין לא יודעות לפתוח. אבל לא אצלי, הנשים שמגיעות אלי מתרגלות פתיחה בקלפים, כבר מהשיעור הראשון.

בסופו של דבר, הקלפים שאני מלמדת הן קלפי טארוט ריידר. אלו קלפי אוניברסליים שיש בכל השפות בעולם. בקורס המתקדם לומדים כבר להשתמש בקלפי טארוט היינדל, שאלו קלפים מיוחדים יותר. ההבדל הוא שהשיטה שלי היא קלה, מדויקת יותר ופרקטית מאוד.

אילנית בן שושן

איפה אפשר ללמוד עוד על הנושא?

אני מזמינה את כל מי שקוראת את המאמר הזה, להצטרף אל סדנת המבוא ״קיסרית השמש לקלפי טארוט״.

בסדנה תקבלי כלי עוצמתי ואפקטיבי ולהתחבר לאינטואיציה הטבעית שלך שייתן לך יכולת לקבל החלטות בצורה ישירה וקלה.

נעשה היכרות עם קלפי הטארוט, איך החשיפה בנויה, תלמדי סוג פתיחה אחת ואיך לפרש אותה לפי שיטת ״אילנית״. אפשר לראות כאן מה מספרות המשתתפות בסדנאות הקודמות.

לפרטים נוספים על סדנת ״קיסרית השמש לקלפי טארוט״ של אילנית בן שושן, המאסטר המוכרת בישראל לקלפי טארוט,
לחצי כאן עכשיו.

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

על פי הנתונים שהכנסת העסק שלך יכול לחסוך ₪ בשנה בזכות הקטנוע החשמלי

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן