[חשיפה בלעדית] הכירו את החברה המובילה מהפכה בעולם מקצועות השכר בישראל

2,749

העובדים בתחום השכר מתמודדים עם אחת הנקודות הרגישות ביותר בקשר שבין העסק לעובדיו. התחום מורכב מאינספור חוקים, תקנות, ניואנסים ודקויות עם חקיקה המשתנה חדשות לבקרים, אך למרות זאת – העוסקים בעולמות השכר לא זכו עד כה לתמיכה מקצועית שוטפת. בדיוק בגלל זה, חברת חשבונתון הוותיקה החליטה להרים את הכפפה ולהקים לראשונה בישראל גוף ידע מקצועי מוביל בתחום השכר.

אין כמעט עובד בישראל שלא נתקל בחייו המקצועיים בטעות בשכר. בין אם בחישוב השעות, שעות נוספות, הפרשה לפנסיה או כל היבט אחר – כולנו יודעים עד כמה זה מרגיז, מכעיס אפילו, שאחרי חודש שלם של עבודה מאומצת אנחנו לא מקבלים את מה שמגיע לנו. כמובן שמעבר לפגיעה במוטיבציה שלנו כעובדים, טעויות מתמשכות וחוזרות בשכר הן פתח לתביעות ומהוות חשיפה משפטית מסוכנת מאוד לעסקים. 

על אף החשיבות הרבה של תחום השכר, אין כיום גוף ידע מקצועי ייעודי התומך בעובדים בתחום. העוסקים בתחום השכר מבצעים לרוב השתלמות מקצועית אחת לשנה, בה הם מתעדכנים בעיקרי השינויים בחוקים ובתקנות השכר. למרות זאת, בזמן שבין ההשתלמויות, לאורך השנה, מתרחשים שינויים רבים בתחום השכר, שינויים שקשה מאוד לעקוב אחריהם ולהבין כיצד צריך ונדרש ליישם אותם. 

"אנחנו מדברים פה על תחום מקצועי קריטי בכל עסק וארגון שהיה פרוץ לחלוטין עד עכשיו," מסביר לנו עו"ד ורו"ח יואל רטנר, מנכ"ל 'חשבונתון'. החברה הוותיקה מובילה מזה 26 שנים את ריכוז הידע המקצועי העדכני ביותר בתחום השכר, באמצעות ספרות מקצועית מקיפה המתעדכנת באופן תדיר בהתאם לחקיקה המשתנה. "בניגוד לתחומים אחרים, תחום השכר משתנה לעיתים תכופות מאוד מבחינת פסקי דין של בתי הדין לעבודה ודרישות החוק. אך למרות שנדרש להתעדכן בתדירות גבוהה ובצורה שוטפת על מנת לבצע את העבודה כהלכה, אין כיום בנמצא כל גוף מקצועי המאפשר לעשות את זה".

ניצנים של שינוי בתפיסת המקצוע

מזה שנים שמקובל בתחום השכר לקיים השתלמות מקצועית אחת לשנה, בה סוקרים את עיקרי העדכונים בתום מהשנה שחלפה. המשתתפים היו נאלצים להיעדר מהעבודה ליום שלם, להספיק להתעדכן בשינויים של שנה שלמה במפגש של יום או יומיים בלבד וגם העלות של אותן השתלמויות הייתה לא מבוטלת.

מתוך הצורך הזה, לפני כשלוש שנים השיקה חברת חשבונתון פורמט חדש, יעיל יותר ומרענן להשתלמויות חשבי השכר. הפורמט היה, לראשונה, דיגיטלי לחלוטין, בעלות נמוכה משמעותית ועם יתרון אחד בולט למול ההשתלמויות הפיזיות – זמינות של החומר הנלמד בכל עת, לצד האפשרות לבצע את ההשתלמות בזמן ובמקום שנוחים למשתתפים.

"התגובות שקיבלנו על המהלך הזה היו מדהימות," מספר לנו יואל רטנר מחשבונתון. "הנוחות והגישות של החומר בהשתלמויות, הקלות שבה אפשר לגשת ולבצע את ההשתלמות ולהישאר מעודכנים, היכולת להקשיב להדרכות ולהרצאות בלי הסחות דעת ובלי הפרעות, אלו היו המטרות שעמדו לנגד עיננו כאשר השקנו את המיזם ושמחנו לגלות שהוא ענה עליהן בצורה מושלמת," הוא מספר. אך להשקת ההשתלמויות המקוונות הייתה גם תוצאה מפתיעה נוספת.

לאחר מספר חודשים ומאות חשבי שכר שעברו לבצע את ההשתלמות הדיגיטלית של חשבונתון, החלה לצוף בהדרגה בעיה חדשה. המשתתפים בהשתלמויות החלו לפנות לאנשי החברה בשאלות שונות, דילמות ואתגרים שונים שנתקלו בהם במהלך העבודה השוטפת, התייעצויות בנוגע לדקויות והניואנסים בתיקוני החקיקה השונים. ניכר היה שהעוסקים בתחום השכר, שכירים ועצמאיים כאחד, היו צמאים למישהו שיכול להיות זמין עבורם, ובשל המקצועיות שהראו אנשי חשבונתון במהלך ההשתלמויות, החברה הפכה להיות הגורם המקצועי אליו פונים.

בשלב הזה מצטרף אלינו גם עו"ד ורו"ח נמרוד רטנר, סמנכ"ל חשבונתון ומספר: "החלטנו שאנחנו רוצים לבדוק את הנושא יותר לעומק. להבין עד כמה גדול הפער בקרב מקצועני השכר בישראל. ערכנו סקר בו השתתפו למעלה מ-300 בעלי מקצוע בתחום, והתשובות שקיבלנו הפילו אותנו מהרגליים. מתברר שרק כ-10% מהעוסקים בתחום מגדירים את רמת הידע והבקיאות שלהם בדקויות החוק כ'מצויינת'. ואין מה לעשות, כשעוסקים בתחום כל כך קריטי כמו שכר, "טוב" ו"טוב מאוד" זה פשוט לא מספיק. גילינו גם ש-14% מהמשתתפים הרגישו שאין להם ידע מספק בפנסיה, 12% טענו אותו הדבר לגבי דיני עבודה ואילו 10% הרגישו שהם לא בקיאים מספיק בענייני ביטוח לאומי, כשהנתונים האחרים מדאיגים באותה המידה.

זה בלתי נתפס. זה אומר שכרגע במקצועות השכר ישנם אנשים שאומרים בעצמם שהם לא מרגישים מספיק בקיאים בעבודה שלהם. שחסר להם ידע, שחסרה להם היכולת לא לעשות טעויות, שהם פשוט לא יודעים מספיק. אצלנו בחשבונתון אנחנו דואגים להשלמת הפערים האלה בהשתלמויות שלנו, עם מרצה ספציפי ומומחה לכל נושא, אבל לא כולם עושים את ההשתלמויות שלנו – או השתלמויות בכלל. הסקר שערכנו הציף את פערי הידע שקיימים, שגרמו לנו לשפשף את העיניים בתדהמה. כאן הבנו שיש לכך רק פתרון אחד – להקים לשכה מקצועית למומחי שכר".

[מתוך סקר מקצועות השכר של חשבונתון.]

כדי לא להישאר מחוץ למשחק

לשכת מומחי השכר שהקימו בחשבונתון היא לא פחות ממהפכה. מתחום בו לא קיים גוף מוסדר שמציב רף מינימלי לעוסקים במקצוע, חשבונתון בנו במו ידיהם לשכה ייחודית שכל מטרתה הוא לשפר ולהרים את המקצוע ואת העוסקים בו. מדובר בשינוי של כללי המשחק, כפי שמכנה זאת נמרוד. "בעקבות הסקר שביצענו הבנו שפערי הידע שיש לעוסקים במקצועות השכר מונעים מהם להתקדם בסולם הדרגות וליצור יתרון בתחום," הוא מספר. "ובמילים פשוטות, פערי הידע האלה עולים להם בזמן רב ובכסף – וכל זה רק בגלל שאין מאיפה לקבל ידע באופן מסודר. הבנו שזה לא חייב להיות ככה, והחלטנו להרים את הכפפה". 

הלשכה שהקימה חשבונתון נועדה להיות בית לחשבי שכר שצריכים ורוצים ידע מעודכן ורלוונטי, כזה שיעזור להם להגיע להישגים חדשים בעבודה, לקבל העלאה או להתבלט בשטח. "אנחנו כבר 26 שנים בתחום, מכירים כל נושא לאורך ולרוחב, מתעדכנים בכל פסיקה מעניינת, בכל חוק שהשתנה בנושא. באוגוסט נתנו ייעוץ על חקיקה חדשה מיולי. בדיוק את זה אנחנו רוצים להעביר את זה הלאה – מתוך ההבנה שרמה מקצועית ואחידה במקצוע שלנו זה לא מילה גסה, ואפשר לעשות את זה אם רק רוצים". 

לשכת מומחי השכר של חשבונתון היא למעשה מרכז ידע ותמיכה מקצועי שנוגע בכל מה שצריך לדעת ולעשות בתחום, עם השתלמויות מקוונות, מפגשי נטוורקינג מעשירים, קורסים דיגיטליים בתחום וניוזלטר קבוע עם כל מה שקרה לאחרונה. "בשורה התחתונה, מי שלא מעודכן נשאר מחוץ למשחק," אומר יואל, "ובשביל שזה לא יקרה, אנחנו נותנים פתרון מלא מא' ועד ת' לכל מי שעוסק בשכר במקצועו: חשבי שכר, רואי חשבון, עורכי דין שמתעסקים בדיני עבודה, יועצי מס בתחום השכר, עובדי משאבי אנוש ועוד. אנחנו כאן בשבילם".

הצטרפות למהפכה בתחום השכר

ביטחון תעסוקתי הוא מושג שהתערער בתקופה האחרונה. אי-הוודאות בשוק העבודה הגיע לכמעט כל אזרח במדינת ישראל, מה שרק מדגיש עוד יותר את הצורך ההכרחי בידע עדכני ורלוונטי, על אחת כמה וכמה כשמדובר על מקצועות השכר. "השתלמות של פעם בשנה לא יכולה לעשות את מה שאנחנו עושים, זה בטוח," אומר לנו יואל רטנר. "אנחנו מספקים את כל הכלים לבצע את העבודה בתחום בצורה מקצועית וללא טעויות. בתור הגוף המקצועי ביותר בארץ למקצועות השכר, אנחנו יודעים שהלשכה שבנינו למומחי השכר יכולה לספק קורת גג לכל מי שרוצה וצריך להשתפר ולהתקדם במקצוע באופן המדוייק ביותר. כי זה מה שאנחנו עושים".

אם גם אתם חשבי שכר, רואי חשבון, עורכי דין העוסקים בדיני עבודה, יועצי מס בתחום השכר או עובדים במשאבי אנוש עם נגיעה לתחום השכר, הגיע הזמן להצטרף למהפכה של חשבונתון ולהירשם ללשכת מומחי השכר – ולפתוח את עצמכם לעולם של ידע עדכני, רלוונטי ומשתלם >> לחצו כאן

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן