מורה נבוכים – כל מה שרציתם לדעת על המקצוע המספק ביותר בעולם

3,721
סטודנטים במכללת אוהלו בקצרין

העבודה המשמעותית, הביטוי עצמי, היצירתיות והאחריות. אין עוד הרבה מקצועות עם כל כך הרבה סיפוק ויכולת להשפיע ולשנות. רגע לפני שאתם מחליטים איפה תבלו את השנים הקרובות בלימודים ואיזה עתיד מקצועי צפוי לכם, הנה כל מה שרציתם לדעת על המקצוע שישנה את חייכם, ושל מי שיהיו התלמידים שלכם.

גם אם לא הייתם התלמידים הכי טובים בעולם, ואולי דווקא בגלל זה, אתם בטח לא צריכים להתאמץ כדי להעלות שם של מורה שהשפיע עליכם. לכל אחד מאיתנו יש את "המורה לחיים" שנזכרים בו מדי פעם. אותו מורה או מורה שהאמינו בנו ודחפו אותנו להצליח.  איזה משפט שאמרו, חיוך מעודד או מילה טובה שנשארו גם שנים אחר-כך. ובמילים של יאנוש קורצ'אק, מהמחנכים הגדולים בהיסטוריה: "הדואג לימים זורע חיטים, הדואג לשנים נוטע עצים והדואג לדורות מחנך אנשים".

וזה בדיוק מה שהופך את המורה בבית הספר לאחת הדמויות המשמעותיות ביותר בחייו של כל ילד.

איך תדעו אם תחום החינוך וההוראה הוא בשבילכם?

היום, כשאתם מתחילים לתכנן את עתידכם המקצועי, יש לכם את ההזדמנות להפוך ולהיות בעצמכם דמות משמעותית ובעלת השפעה עמוקה על חייהם של דורות של תלמידים. מדובר בחוויה מספקת מאין כמוה, אבל גם אתגר לא פשוט. עם כל הרצון להשפיע וללמוד מקצוע משמעותי, לא הייתם רוצים לדעת כבר עכשיו, האם ההוראה היא באמת בשבילכם?

"כדי לעבוד בתחום החינוך אתה צריך קודם כל לאהוב להיות בסביבת ילדים ובני נוער", אומר ד"ר איתן סימון, ראש המכללה האקדמית לחינוך והוראה אוהלו בקצרין, מהמכללות המובילות והוותיקות בארץ בתחום החינוך. "אבל כדי להיות מורה טוב ונערץ אתה צריך לרצות להשפיע, ללמד בצורה יצירתית וחדשנית, למצוא את הדרך הייחודית שלך ולהוביל שינויים לטווח ארוך. זה מה שאנחנו מצפים מהסטודנטים שלנו, ובמהלך הלימודים אנו נותנים להם את כל הכלים, האמצעים והתמיכה כדי להכשיר אותם להיות המורים האלו.

ד"ר איתן סימון, ראש מכללת אוהלו
ד"ר איתן סימון, ראש מכללת אוהלו

צריך להבין שבתקופה של היום בית הספר משתנה והמורים משתנים יחד איתו, אומר ד"ר סימון, ומוסיף כי "סביבת הלימודים שאנחנו הכרנו כילדים הולכת ונעלמת. הכיתה הופכת להיות סביבה מרתקת, מעניינת, מסקרנת, יצירתית ומאוד דינמית. ובהתאם לכך, בתי הספר משוועים לקבל מורים צעירים ומוכשרים בכלים חדשניים, ובעלי גישה חינוכית יצירתית ושונה. ועל זה בדיוק ניתן כיום הדגש בלימודי החינוך וההוראה".

 מה היית ממליץ למי שרוצה לבחור את מקום הלימודים בתחום החינוך?
"היום יש מגוון של מוסדות לימוד אקדמיים בתחום החינוך שמעניקות תואר ראשון בחינוך. כדי לבחור באיזה מקום ללמוד תשאלו את עצמכם כמה שאלות לגבי מוסד הלימודים:

  • האם מדובר במוסד ותיק עם מומחיות בחינוך או שהחינוך הוא עבורו "עוד תחום"?
  • האם הלימודים מועברים בשיטות חדשניות ובטכנולוגיות מתקדמות או בכיתות לימוד רגילות?
  • האם המוסד מעודד את התלמידים ליזום ולחשוב בגדול או שהלימודים מתנהלים בגישה המסורתית?
  • האם המרצים גם "באים מהשטח" והם מורים ומחנכים בעצמם או שהם בעלי ידע אקדמי בלבד?
  • האם הלימודים כוללים הרבה הכשרה מעשית ויישום או בעיקר עבודת כיתה?
  • האם המוסד נותן לסטודנטים כלים נוספים להתפתחות המקצועית שלהם, מעבר לתכנית הלימודים הרגילה?
  • והכי חשוב: האם הסטודנטים יוצאים עם תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה או בלי תעודת הוראה?"

חשוב להבין שכל אחת מן הנקודות שציינתי כאן תהיה בעלת השפעה רבה, גם על מהלך הלימודים אבל גם על המשך הקריירה וההתקדמות המקצועית. חשוב לעבור על אתרי מוסדות הלימוד, לשמוע עדויות מפי תלמידים ובוגרים וכמובן – רצוי ואף חשוב להגיע ליום הפתוח, ככל שמתקיים כזה. זאת הזדמנות מצוינת לפגוש את המקום והמרצים, להרגיש את האווירה, לראות בעיניים את סביבת הלימודים ולשאול באופן אישי את כל השאלות החשובות".

 

 

לא מספיק תואר ראשון בחינוך? למה כל כך חשובה גם תעודת הוראה?

"זו טעות נפוצה וחשוב לי לתקן אותה כי זה יכול לחסוך לכל סטודנט לחינוך הרבה זמן, כסף ועוגמת נפש בעתיד. כיום בוגר או בוגרת תואר ראשון בחינוך שאין להם בנוסף גם תעודת הוראה, וזה לא משנה באיזה מוסד אקדמי למדו, לא יוכלו ללמד בבתי הספר.
נוצר היום מצב אבסורדי שסטודנטים משקיעים מזמנם ומרצם בלימודי תואר ראשון ומחכים כבר לצאת החוצה ולקחת חלק בעשייה החינוכית, ורק אז מגלים שעליהם ללמוד לימודים משלימים והסבה, כדי לקבל את תעודת ההוראה. מה שגורר בזבוז נוסף של זמן.

מכללת אוהלו לעומת זאת, הוקמה מלכתחילה כמכללה לחינוך והוראה שמעניקה תואר בחינוך ותעודת הוראה. זהו הייעוד שלנו. לכן הבוגרים שלנו בכל המסלולים יוצאים גם עם תואר ראשון בחינוך וגם עם תעודת הוראה. כך שכבר עם סיום הלימודים הם יכולים להשתלב במערכת החינוך ולהתחיל לעבוד.

מכללת אוהלו מובילה גם את פרויקט "אקדמיה כיתה" שמשלב התנסות מוגברת של הסטודנטים בתוך מוסדות החינוך. הפרויקט מתקיים בשיתוף מלא של משרד החינוך. עם בתי הספר והגנים שמשתתפים בפרויקט נוצרים שיתופי פעולה מדהימים, ואנחנו
רואים שינויים שקורים אצלם כבר במהלך ההתנסות.

מניסיון אישי אני יכול להעיד שלאורך השנים הגיעו אלינו מאות ואלפי סטודנטים שלמדו במוסדות אקדמיים אחרים תואר בחינוך, וכשגילו שאין להם אפשרות לעבוד בתחום ללא תעודת הוראה, הם הגיעו אלינו כדי להשלים את תעודה ההוראה. אך זו עולה עוד כסף ועוד שנתיים של השלמה. זמן וכסף שהיו יכולים להיחסך אילו היו לומדים הכל יחד במסגרת תואר ראשון ותעודת הוראה.

מה זה אומר בעצם היום ללמוד הוראה?

"המטרה שלנו בלימודי החינוך וההוראה היא לקחת את הסטודנטים המצוינים שמגיעים אלינו ולתת להם במשך 4 שנים את ההכשרה הכי טובה. הכשרה שתהפוך אותם בסיום הלימודים לנשות ואנשי חינוך איכותיים ואכפתיים, עם אופקים רחבים, עם ידע מקצועי בחינוך עכשווי, עם רצון לחדשנות ועם יכולת עצמית להתפתח מקצועית באופן תמידי.

תוכנית הלימודים משלבת בין לימודים מקצועיים של העמקת ידע בתחום דעת הנלמד בבתי הספר, מדעים או לימודי ארץ ישראל למשל, לבין לימודי פדגוגיה וחינוך במובן הרחב וכל מה שקשור לתחום החינוך. בתחילת הלימודים הסטודנטים בוחרים את מסלול הלימוד ואת תחום ההתמחות. מסלולי הלימוד הם חינוך והוראה לגיל הרך, חינוך והוראה לגילאי בית ספר יסודי ועל יסודי.

מדובר בהכשרה מקיפה ומרתקת שכוללת ידע מקיף בתחום החינוך והפסיכולוגיה, גישות ושיטות הוראה מתקדמות והתנסות מעשית בהוראה בבתי ספר, בליווי צמוד של סגל המרצים. תחומי ההתמחות המקצועיים הם הוראת מתמטיקה, חינוך גופני, לשון עברית, אנגלית, יהדות, לימודי ארץ ישראל, מדעים, חינוך מיוחד, ביולוגיה, גיל הרך ועוד.

הפקולטה לחינוך והוראה באוהלו היא חוד חנית של לימודי החינוך וההוראה בארץ ונהנית מביקוש אדיר שהולך וגובר משנה לשנה. הביקוש הגבוה מאפשר לנו גם לתמוך בסטודנטים בעזרת סל מלגות, כדי להבטיח שיכולת כלכלית לא תמנע מאף אחד או אחת לממש את השאיפות החינוכיות שלהם".

מכללת אוהלו בקצרין
מכללת אוהלו בקצרין

 

עם יד על הלב, מורה בעידן החדש והמשתנה הוא מקצוע חשוב?

"חד משמעית כן! נכון שכמו בהרבה תחומים, הטכנולוגיה משנה גם את תחום ההוראה. אבל אני רואה את השינוי בעיקר לטובה. התלמידים היום חשופים ליותר דברים ויש להם קצב אחר. הלמידה משתנה ותמשיך להשתנות, אבל דווקא לאור השינויים וההתפתחויות בטכניקות הלמידה – הנחייה והכוונה יצירתית ומעודכנת נדרשים היום יותר מתמיד.

האתגר היומיומי הוא להשתמש בטכנולוגיות החדשות ובאמצעים מתקדמים כדי להוביל את הלמידה. ומצד שני להגיע לליבם של התלמידים ולהגיש להם את הידע בצורה הנכונה. כך שמי שישכיל לשלב ביניהם, יצליח גם לאתגר את התלמידים וגם לקדם אותם בצורה משמעותית.

מעבר לתפקיד הפדגוגי, אסור לנו לשכוח את התפקיד החינוכי שהמורה ממלא בחייהם של התלמידים. גם בעידן של היום, ואולי אפילו יותר, התלמידים צריכים שייראו אותם ושיקשיבו להם. התלמידים מבלים את עיקר שעות היום בסביבת בית הספר כך שהמורה היה ונשאר הכתובת להתלבטויות ומקור לחיזוק ולתמיכה של התלמידים.

הצד הזה של ההוראה תמיד יישאר רלוונטי. וזה מה שנותן את הסיפוק העצום של עשייה חשובה ומשמעותית".

תואר ראשון בהוראה ותעודת הוראה זה מספיק או שכדאי לרכוש עוד יכולות?

"תואר ראשון ותעודת הוראה זה מצוין ונותן את היכולת להשתלב במערכת החינוך או במסגרות חינוכיות אחרות. יחד עם זאת הייתי ממליץ לכל מורה להתפתח כמה שיותר בתחום ההתמחות שלו. זה יאפשר לו בכל שלב לגוון את אפשרויות התעסוקה וגם להגדיל את ההכנסה.

"היתרון של הלומדים לחינוך והוראה הוא שמעבר לעשייה החינוכית המבורכת הם רוכשים מגוון יכולות בכל הנוגע להקניית ידע והדרכה. יכולות שאותן הם יכולים ליישם גם מחוץ למסגרת הבית ספרית. לכן, מתוך הבנה של הנושא, ובעיקר מתוך רצון לחזק את הבוגרים שלנו ביציאה לשוק העבודה לאחר הלימודים, הוספנו לתכנית הלימודים מערך הכשרה משלים שנותן לכל בוגר תעודה מקצועית נוספת, מעבר לתואר הראשון ולתעודת ההוראה.

"יש לנו רשימה ארוכה של תעודות מקצועיות כמו מדריכי ODT (סדנאות גיבוש בשטח), מדריכי תנועה וצליל לגיל הרך, כתיבה שיווקית וקופירייטינג ועוד. העלות של הסמכה כזאת בשוק הפרטי יכולה בקלות להגיע לכמה אלפי שקלים ולקחת כמה חודשים טובים של הכשרה נוספת. אבל אצלנו היא ניתנת בחינם או בסבסוד משמעותי כחלק מהתואר ובמהלכו".

ולסיכום, מכללת אוהלו נמצאת בקצרין, איזה פתרון מגורים אתם מציעים לסטודנטים שבאים מרחוק?

"בשנים האחרונות הפכה אוהלו למכללה המובילה בתחום החינוך והביקוש עולה משנה לשנה. לסטודנטים שמגיעים מרחוק אנחנו מציעים מגורים מטופחים ומצוידים בצורה מלאה, שממוקמים במרחק 3 דקות נסיעה מהמכללה.

לאחרונה התבשרנו לשמחתנו שגם המדינה ערה לגידול הניכר במספר הסטודנטים והחליטה לתמוך בנו בצורה משמעתית. מתוך תקציב של 124 מיליון ש"ח שמופנים לטובת הרחבת המעונות של המכללות בצפון, מכללת אוהלו תקבל את הסכום הגבוה ביותר שיאפשר לנו לספק מגורים ל-300 סטודנטים נוספים".

אם חינוך והוראה הוא הכיוון שלכם ואתם רוצים לצאת מהלימודים עם כמה שיותר ידע, כלים והסמכות שיפתחו לכם כמה שיותר דלתות בעתיד – תשמחו לדעת שזה בדיוק החזון של מכללת אוהלו.

לפרטים נוספים על מסלולי לימוד לתואר ראשון בחינוך במכללת אוהלו, הכוללים תעודת הוראה ותעודה מקצועית נוספת, כולל מערך מלגות ייחודי והטבות נוספות – לחצו כאן

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן