[בלעדי] הגננת לשעבר חושפת איך עזרה למאות הורים לתינוקות וילדים צעירים עם אתגרי ההורות

6,382
newborn baby

"הגורו של ההורים בישראל" מגיעה לראיון אישי ומדברת על הדרך שבה אפשר ליצור שינוי אמיתי ולהחזיר את השקט והשלווה לגידול הילדים

כל הורה, ובכלל לא משנה אם מדובר בהורים חדשים או ותיקים, מקבל במהלך הקריירה ההורית כמות עצומה של עצות על איך רצוי לגדל את הילדים: האם להרים בזמן בכי, לתת מוצץ או לא, להניק או לא וכמה, ועוד ועוד.

העצות מגיעות לרוב מכיוונים שונים – הורים, סבים וסבתות, אחים, דודים וכמובן חברים. הן יכולות להיות טובות, מבלבלות, מועילות או פשוט כאלה שסותרות את עצמן. וכך, במצב של חוסר שינה, לחץ, ועם מתח רב שמתלווה לגידול של תינוק חדש, הקושי להבין וליישם כ"כ הרבה עצות הוא לא מצב אידיאלי לאף הורה, שעלול לעיתים לפגוע גם בגידול התקין של הרך הנולד. הבלבול המתמשך יוצר אצל הורים רבים תסכול, ותחושה שהם הורים לא טובים מספיק.

ועם זאת, זה לא חייב להיות המצב ויש עבורו אפילו פתרון נגיש ויעיל. הפתרון מבוסס על שיטה ייחודית שפיתחה גננת ואשת חינוך לשעבר, שנולדה מתוך 26 שנים של עבודה ומפגש עם הורים מתוסכלים. מדובר בפרי פיתוחה של מעיין אטייה, הנחשבת בעיני רבים ל-"גורו ההורות" של ישראל. למעיין תואר ראשון בחינוך לגיל הרך עם התמחות בחינוך מיוחד, היא מדריכת הורים ויועצת שינה, ומופיעה באופן קבוע בפינות ייעוץ להורים בתכניות בוקר ובעיתונות. במהלך 20 שנותיה כגננת מוסמכת לגיל הרך סייעה להורים להתמודד עם בעיות, דפוסים חוזרים ותבניות התנהגות אצל ילדים ובמקביל שמה לב לטכניקות שונות שפשוט עבדו בהצלחה פעם אחר פעם.

לפני כ-6 שנים פרשה מעבודתה כגננת והקימה את "מעיין ההורות", מאגר מידע חדשני ומתקדם להדרכת הורים אליו ניקזה את כל הידע הרב והניסיון שצברה. במסגרתו היא מדריכה הורים ומלווה אותם בהתמודדות עם האתגרים הרבים בגידול ילדיהם.

אין ילד רע או הורה רע- יש חוסר ידע

"חוסר הידיעה כיצד להתמודד עם סיטואציות הוריות הוא הפחד של כל ההורים, לא משנה מאיפה הם מגיעים או כמה ילדים כבר יש להם" מספרת לנו מעיין.

היא מדגישה שתחושת חוסר האונים שהיא מתארת אל מול מצב של ילד שבוכה, מתקשה לישון או להיגמל מחיתולים הוא משהו שחוצה תרבויות, גילים, מספר הילדים ועוד. "יש הורים שנתקלים באתגרים אצל הילדים רק מהילד השני או השלישי, וזה ממש לא אומר שהילדים עצמם או ההורים עצמם לא בסדר. מה שיש זה סה"כ מצב שבו יש מחסור בידע מקצועי, ובשיטה שבאמצעותה אפשר להבין מה צריך לשנות בהתנהלות מול הילדים. "

לכן, לאחר שנים בהן עבדה כגננת מוסמכת לגיל הרך לאחר מפגש עם מאות הורים וילדים לאורך השנים, מעיין החליטה לרתום את הידע והניסיון הרב שצברה, לשנות כיוון ולנתב את כל זמנה והידע המקצועי שרכשה לליווי והדרכת הורים לילדים ותינוקות על פי השיטה שפיתחה- "מעיין ההורות".

בראיון שקיימנו איתה פגשנו אישה נעימה ומאירת פנים, שדיברה איתנו על התהליך המשותף שהיא עוברת יחד עם המשפחות ועל ההצלחות והאתגרים שבדרך. לטענתה, כל הורה עושה את הטוב ביותר שהוא יודע והדבר החשוב ביותר לזכור הוא "שבסיפור הזה אין אשמים, ובסופו של דבר ברגע שיש דרך שהיא נכונה ומתאימה עבור כל הורה והורה, אפשר להלביש אותה על אורח החיים המשפחתי ולראות תוצאות משנות חיים. הפתרון מותאם לכל משפחה ולכל תהליך שאותה משפחה עוברת. אני מבינה שההורים הם אלה שחווים ומפנימים את התהליך, ולכן אני מתאימה עבורם פתרון שמשתלב עם ראיית העולם שלהם והגישה החינוכית שלהם."

 

להתייעצות ומידע נוסף על ההדרכות של מעיין השאירו פרטים

אז על מה מתבססת השיטה שלך?
"השיטה מבוססת על ניסיון רב השנים שלי בתחום הגיל הרך וההכרות עם נפש ההורים והילדים בגילים האלו. לאורך השנים הרבות עברו תחת ידי מאות ילדים והורים ואפשר להגיד שראיתי כמעט כל תרחיש אפשרי. אין ספק שמבין שלל האתגרים הכרוכים בגידול ילדים, האתגרים של השנים הראשונות הם כמה מהחוויות הכאובות ביותר, כיוון שהם משפיעים גם על איכות החיים של ההורים וגם על ההתפתחות התקינה של הילד. מעבר לכך, אתגרים ופערים שלא מטופלים בגיל צעיר הולכים ומחמירים לאורך זמן וגם הטיפול בהם הופך בהדרגה למורכב ומתמשך יותר, ככל שהילד מפתח הרגלים לא נכונים או בעייתיים."

בנוסף, מעיין מסבירה כי לפעמים חוויות מסוימות לא נראות כבעייתיות בהתחלה. "למשל, הרגלי שינה לא נכונים משפיעים גם על התפתחות תקינה אבל גם על תפקוד הילד לאורך היום, ולכן לפעמים משהו שנראה בהתחלה כמו בעיה התנהגותית בעצם נובע בכלל משינה לא רציפה או איכותית. דברים דומים יכולים להופיע בעקבות בכי שהתפרש לא נכון על ידי ההורים, או לחץ שנוצר בבית בעקבות קושי להיגמל מחיתולים. "

היא מספרת שאחת ההתמודדויות הקשות ביותר בקרב הורים היא חוסר הידע, שמשפיע על כל ההתנהלות היומית של כולם: של הילד עצמו, של ההורים ושל הסביבה. "אם הורה לא יודע כיצד להתנהל במצב מסוים, כולם מרגישים את התוצאות" היא מחייכת וממשיכה "ניהול נכון של בעיות שמתעוררות בשינה של הילד או במצב של בכי, משפיע על מגוון רחב של היבטים, גם מבחינת ההתפתחות התקינה של התינוק וגם באווירה הכללית בבית. "

מעיין מספרת שהיא ניגשת לכל מקרה לגופו ומבצעת מחקר של ממש. "הניסיון שלי לימד אותי שלכל משפחה יש הרגלים שונים, וזה בסדר גמור. אני בודקת מהי ההתנהלות לאורך כל היום, ומהם "הטקסים" שמרכיבים את היומיום של כל משפחה. העניין הוא שלפעמים דברים שאנחנו כהורים עושים (אפילו בלי לשים לב), יוצרים גירוי יתר או התנייה כלשהי אצל התינוק, שלא בהכרח תורמים לחוויה החיובית ולהתנהלות התקינה שלנו כהורים."

ומה את עושה במקרים כאלה?
"אני קודם כל מאבחנת וחוקרת את ההרגלים של המשפחה, מבררת מהי השגרה של ההורים במהלך היום, מהם בדיוק אותם "טקסים", ניהול המצבים והחווייה הכללית של ההורים אל מול הילד, וכך אני יכולה להמליץ מהי הפעולה הנכונה עבור אותה משפחה. אני מאבחנת את הנקודות הדורשות חיזוק או התאמה בהתנהלות ההורים על מנת לאפשר הרגלים נכונים אצל הילדים ולשפר את החוויה ההורית."

מעיין אטיה

למי יש זמן בכלל לקרוא ספר?

שאלנו את מעיין מה בעצם ההבדל בין השיטה שלה ובין כל אינספור השיטות, הספרים, היועצות והמלוות שמסתובבות שם בחוץ. הרי הורים במצב הזה גם ככה מבולבלים ולא ברור מה כדאי לקחת ולמי כדאי להקשיב.

"זה נכון, הורים במצב הזה הם שבריריים יותר ועייפים יותר, ולכן זקוקים לתשובות כאן ועכשיו" מעיין מציינת. "יש הרבה ספרים טובים על הנושא, אבל במצב הזה ספרים הם לא נגישים. הם מכילים המון נושאים, וכשהורים נתקלים בסיטואציה עם הילד זה יכול להתפרש לכל כך הרבה כיוונים ומאד קשה לשים על זה את האצבע. תוסיפו על זה מחסור בשינה ובכי מתמשך של התינוק ורוב ההורים ילכו לאיבוד. ובכלל, אני לא מכירה הורה אחד שמצא את הזמן ואת מידת העירנות כדי לשבת ולקרוא עכשיו ספר בצורה מעמיקה עם תינוק בוכה ברקע."

כך מעיין הגיעה למסקנה שהיא רוצה להנגיש את הידע שלה בצורה הנוחה ביותר לכלל ההורים, ויצרה את מערך ההדרכות האינטרנטיות שמבוסס על השיטה שפיתחה. "ההדרכות שניתן למצוא אצלי הן במגוון רחב של נושאים, מבעיות שינה והקניית הרגלי שינה נכונים, ועד התפתחות תקינה בשנת החיים הראשונה, גמילה מחיתולים, התמודדות עם מרד גיל שנתיים לשלבים מאוחרים יותר ועוד. אפשר לצפות בהדרכות שוב ושוב והן פתוחות ללא הגבלת זמן."

סוג של בית ספר אינטרנטי להורות…
"ממש! בהדרכות האינטרנטיות ההורים מקבלים את הבסיס והכלים הנדרשים ליישום מול הילד, ובנוסף כל מי שרוכש את אחת מההדרכות מקבל שיחת ייעוץ אישית שמשלימה את התמונה. בשיחה אפשר לשאול אותי שאלות כמו בכיתה רגילה, ולכן לא מדובר בעצות כלליות אלא בהתאמה אישית של הידע שלי למקרה הספציפי. אצלי אף אחד לא נופל בין הכסאות." היא מפרטת.

וזה מוכיח את עצמו?
"בוודאי! ככה, מעבר לנושאים של ההדרכות, אני יכולה להבין את הטון ואת ההורה שעומד מולי ואת הבעיה הספציפית שהוא נתקל בה. אני חושבת שאין כמו שיחה בעל פה כדי לפתור בעיות במהירות ובקלות. ואני רואה בזה שיחת ייעוץ לכל דבר-זה אומר שאפשר לשאול הכל, להתעכב על כל פרט, ולהבין איך לוקחים את המידע מההדרכה ו-"מלבישים" אותו על מה שקורה אצל ההורים בבית, על הבעיה האישית של כל אחד ואחת. בדיוק בשביל זה אני כאן" היא מסבירה.

ומה לגבי הורים שירגישו בנוח יותר אם הליווי יהיה אחד על אחד בבית של הילד?
"כמובן שאין עם זה בעיה" מעיין מפרטת, "אבל לדעתי חבל להוציא אלפי שקלים על ביקור יחיד של יועצת או מלווה, כשכל המידע נמצא אונליין, נבדק על ידי גורם מוסמך ומנוסה, ועדיין הם לא מוותרים על הפן האישי של שיחת הייעוץ שלי שבאה עם כל הדרכה. בנוסף, המחיר הוא נושא חשוב מבחינתי, וכאשת חינוך אני מאמינה שכל דבר חינוכי חייב להיות נגיש, הן מבחינת הנוחות והן מבחינת המחיר. לכן, אני מציעה את ההדרכות שלי במחירים נוחים ביותר שכל הורה יכול להרשות לעצמו."

השינוי הקטן שעושה את ההבדל

לקראת סוף הראיון מעיין מבקשת לחזור ולהדגיש את הדבר החשוב ביותר מבחינתה, שהיא רוצה שכמה שיותר הורים ידעו. "במקרים רבים אצל תינוקות ואצל ילדים קטנים, ברגע שמזהים את הבעיה, מדובר בניואנסים קטנים יחסית שאפשר ליישם ולשפר את איכות החיים ואת החוויה ההורית בצורה משמעותית. הורים רבים חושבים שהמצב לא בר שינוי, ואם יש סבתא או דמות מבוגרת ברקע שאומרת דברים כמו 'הילד סך הכל שובב' או 'הילד יגדל וישתנה' זה יכול לגרום לבלבול נוסף ולדחייה של הטיפול בבעיה. אין טעם להגיע למצב שבו כולם על הקצה, נוצרות בעיות בזוגיות, מתחים מיותרים ותחושות כישלון בתור הורים. אפשר לפתור את רוב הבעיות על ידי אבחון ופתירה נקודתית של הבעיה, מבלי להתפשר על עקרונות הגידול של כל הורה והורה".

מעיין אטיה היא מדריכה, מלווה ומייעצת לאמהות, אבות ומשפחות רבות בדילמות שונות הקשורות לגידול ילדיהם. לפרטים נוספים על תהליך הליווי עם מעיין אטיה ועל ההדרכות האינטרנטיות השונות לחצו כאן >>

להתייעצות ומידע נוסף על ההדרכות של מעיין השאירו פרטים

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן