"דיאטה היא לא עונש": גורו הבריאות שמה את כל הקלפים על השולחן

73,121

אין אדם בארץ שלא מכיר את חלי ממן, מייסדת אימפריית קבוצות התמיכה לאורח חיים בריא. לכבוד חגיגות 20 השנים למותג אשר מוביל את תחום הדיאטה בארץ, ישבנו איתה לראיון מיוחד וגילינו מאיפה הכל התחיל, איזה מיתוסים על דיאטה חייבים לנפץ ומה עוזר לה לשמור על המשקל. רמז – זו לא חסה.

חלי ממן היא אחת מהנשים הכי כריזמטיות שיצא לנו לפגוש, ולכן לא פלא שהעסק שהיא הקימה, "חלי ממן – קבוצות תמיכה לאורח חיים בריא", מצליח כל כך. מעסק שהתחיל לפני 20 שנה בסלון של אמה, היום כבר מדובר ביותר מ-400 קבוצות תמיכה ברחבי הארץ, מעל 140 מנטורים מנוסים ומקצועיים שעברו בעצמם את התהליך בהצלחה ונבחרו בקפידה ואפילו תוכנית דיגיטלית חדשנית שהולכת לשנות את כל מה שחשבנו על דיאטה. אבל אל תתנו לעובדות האלה להטעות אתכם – השיטה שלה לא מסתמכת רק על מספרים, אלא על גישה עוטפת שמספקת תמיכה מקצה לקצה לכל מי שרוצה לרדת במשקל – וזה עובד.

"תמיד הייתי ילדה שמנה," מספרת חלי. היא רגילה לספר את הסיפור שלה, כי היא יודעת שהוא דומה לסיפורם של אלפי אנשים שנמצאים בעודף משקל ומשתוקקים לשנות את המצב. "הייתי גם מתבגרת שמנה וכלה שמנה, וזה מעולם לא ניהל אותי. עשיתי דיאטות כי כולן עשו דיאטות, אבל לא ייחסתי לזה חשיבות. 

השינוי הגיע בחתונה – קיבלתי את התמונות מהערב המאושר בחיי ופתאום נפל לי אסימון: מה שאני רואה במראה ואיך שאנשים רואים אותי מבחוץ אלה שני דברים שונים לגמרי. פתאום שמתי לב שכששואלים אותי מה הגיל שלי, ישר מנחשים עשר שנים יותר ממה שאני באמת. איזו מן בחורה בת 21 רוצה שיחשבו שהיא בת 31? זו הייתה נקודת המפנה מבחינתי, והחלטתי לרדת במשקל בצורה רצינית ומשמעותית". 

בתמונה: חלי ממן היום ולפני השינוי

להפסיק לפחד מאוכל

כמו האנשים שמגיעים לקבוצות שלה, את תהליך ההורדה במשקל התחילה חלי ממן עם דיאטות שונות ומשונות. "הייתי חדורת מטרה בזמנו, אז עשיתי מה שחשבתי שהוא נכון – התחלתי דיאטת כסאח שנמשכה מספר חודשים," היא מספרת. "אכלתי רק כרוב מאודה, טבעול וסלט. הייתי כל כך מלאת מוטיבציה ששיכנעתי את עצמי שהטבעול הוא סטייק והסלט הוא צ'יפס. והצלחתי! הורדתי במשקל בצורה משמעותית. ואז, כמו תמיד, העליתי את הכל בחזרה עם ריבית. אני אומרת "כמו תמיד" כי זו לא הייתה הפעם הראשונה שניסיתי להוריד במשקל, ועליתי את הכל ויותר. אבל זו הייתה הנקודה שבה התעייפתי. התעייפתי מהמלחמה הבלתי פוסקת באוכל, והמלחמה הבלתי פוסקת מול עצמי. שם הבנתי שאם אני רוצה לשמור על עצמי ועל המשקל שלי, אני חייבת להפסיק לפחד מאוכל, ולהתחיל לחיות".

אותה תובנה אליה הגיעה חלי ממן אינה מקרית. עשרות מחקרים שנעשו לאורך השנים מראים כי פחד הוא אחד הכוחות החזקים ביותר והמשפיעים ביותר על קבלת ההחלטות שלנו וההתנהלות שלנו, בכל היבט בחיים. זו כנראה הסיבה בגללה אפשר לראות בשנים האחרונות עליה בשיח הדיאטות בכל הנוגע לדימוי גוף חיובי ולאכילה רגשית, אצל גברים ונשים יחד. ואמנם, למרות עליית השיח החיובי, חלי ממן הייתה החלוצה שדיברה על על הנושא והקדימה את כולם – לא עוד פחד מהשמנה שדוחף אותנו לסחרורים של עליה במשקל, אלא אימוץ החשיבה והחיזוקים החיוביים כדי להתקדם לקראת המטרה.  

"כשהתחלתי את התהליך לפני 25 שנה, נתתי לפחדים שלי לנהל אותי. זו הייתה טעות. כל כך פחדתי להשמין בחזרה, להרוס את כל מה שעבדתי כל כך קשה בשבילו. את התחושה הזו תרגמתי לפחד מאוכל. לקח לי הרבה עבודה עצמית להפוך את המחשבה הזו – לא להסתכל על השלילי, אלא על החיובי. במקום להיות מנוהלת מהפחד להשמין, התחלתי לעבוד מהרצון לשפר ולשמור. ליהנות ממה שיש לי, מהגוף שלי, לעטוף ולחבק את ההצלחה ובעיקר – להפסיק לפחד מאוכל. זה גם מה שאני מעבירה למשתתפים בסדנאות שלי – שאם ניתן לפחד לנהל אותנו, נגלה שזו נבואה שמגשימה את עצמה". 

מהסלון של אמא לעשרות קבוצות ברחבי הארץ

סיפור ההצלחה של המותג "חלי ממן" התחיל בכלל במקרה. "כשאני חווה משהו טוב אני לא יכולה לשמור את זה לעצמי – וככה גם קרה עם תהליך הירידה במשקל ושמירה עליו," היא מספרת. "הפצתי את זה הלאה. אלה היו חמש שנים שבהן עזרתי לכל דודה, שכנה או חברה שבאה אליי – ואמא שלי שמה לב. בשלב מסוים היא עשתה לי תרגיל, וקבעה עם שש חברות שלה אצלה בבית. זו בעצם הייתה הקבוצה הראשונה שהנחיתי. ישבתי איתן כל שבוע בזמן שהן ירדו במשקל, וכל פעם הן הביאו עוד חברות ועוד חברות. גם התחלתי לכתוב את החוברת הראשונה שלי, שהוצאתי בה את כל הקישקע החוצה. כתבתי בה בדיוק מה עושים בשביל לרזות".

אבל חלי לא הסתפקה רק בידע והניסיון האישי שלה ושל כל האנשים להם היא עזרה. היה לה חשוב לרכוש ידע מקצועי ופורמלי כדי שהיא תוכל להושיט עזרה על הצד הטוב ביותר. "הלכתי ללמוד אצל דיאטנית קלינית כדי לדייק את עצמי ואת העזרה שנתתי, כי הרגשתי שחשוב שאגבה את הניסיון שלי במקצועיות מוכחת. 

כשהגעתי למצב שבו היו לי 15 קבוצות בשבוע עם רשימת המתנה מכאן ועד הודעה חדשה, החלטתי, בעידוד בעלי ואמא שלי, להכשיר מנחים שיעבירו את הדרך שלי הלאה. הבאתי גם צוות רחב שכלל פסיכולוגית, דיאטנית ומנחת קבוצות, ומשם התחלנו להפיץ את הבשורה. 

היום אני עומדת מולך עם צוות של מעל 200 עובדים, אתר משגשג, תוכנית אונליין חדשה, מאות קבוצות ועשרות אלפי אנשים שעברו לאורך השנים את התהליך אותו עברתי אני בעצמי. מעל הכל, ממשיך ללוות אותי בעיקר המון המון רצון להמשיך ולעזור לאנשים".      

 

מנפצת המיתוסים 

עולם הדיאטות היום הוא רחב ומגוון, עם סוגים שונים והבטחות שנותנות תקווה לכל מי שרוצה לרדת במשקל. החל מצום לסירוגין ועד פליאו, השפע שעולם הדיאטות מציע יכול לגרום לכל אחד להתבלבל. תוסיפו לזה את הלחצים מהסביבה, המבטים הנוזפים וההערות הלא נעימות, והבלבול רק גדל – באיזו דיאטה נצליח להוריד את המשקל העודף בצורה הכי קלה ומהירה? 

כאן בדיוק מסתתר המיתוס הגדול ביותר שחלי ממן מנסה לנפץ כבר שנים. "להוריד במשקל זה לא קל," היא אומרת. "כשאתה אומר למישהו שבא אלייך לעשות דיאטה שהתהליך הוא קל, ברגע שהוא ייתקל בקושי – והוא ייתקל – הוא יחשוב שהבעיה היא אצלו. זה תהליך שדורש אמונה עצמית, הירתמות לדרך שנעבור יחד והבנה שלא הכל יהיה מושלם – אבל זה יהיה שווה את זה." 

"תמיד שאלו אותי 'מה הסוד שלך?' כי לכל דיאטה יש איזשהו "סוד" שעוזר לכאורה להוריד במשקל", היא ממשיכה. "כששואלים אותי, אני תמיד אומרת שלא המצאתי איזה משהו גאוני – פשוט לימדתי אנשים שלא צריך לפחד מאוכל, והייתי שם בשבילם גם כשהם לא האמינו בעצמם. זה ההבדל שלנו – לראות את מי שעומד מולנו ולהאמין בו כך שהוא יידע שאנחנו כאן עבורו. 

המשתתפים בקבוצות שלי מקבלים מעטפת של תמיכה שתעזור להם להתמודד עם התהליך בצורה הטובה ביותר, אבל הם גם מקבלים כלים שיעזרו להם לשנות את כל מה שהם חשבו על דיאטות עד עכשיו – ויותר. דיאטה היא לא עונש. חד וחלק. אנחנו חייבים לשנות את השיח שמתקיים אצלנו בראש הנוגע לדיאטות כדי להגיע למטרה. המקום הזה של ההלקאה העצמית, של התסכול – זה משגע אותי! אז מה קרה? אז אתם אוהבים לאכול, מה הביג דיל? ברגע שהמשתתפים בתוכנית שלי מגיעים לפריצת דרך במקום הפנימי שלהם, הם מצליחים להבין כמה הם חזקים גם מבחוץ".  

למידה מתוך כישלונות והצלחות

חלי ממן היא הוכחה חיה ונושמת לכך שהתוכנית שלה עובדת. אם בעבר טעו בגיל שלה וחשבו שהיא בת 30 כשהייתה בת 20, היום לא מאמינים שהיא סבתא. אבל גורו הבריאות לא נותנת להצלחה לעלות לה לראש – "ביום שבו אני אגיד שקל לי ושפשוט לי, אני כבר לא אצליח להבין את מי שעומד מולי", היא מודה. 

"גם אני חווה קשיים, כמו כל בן אדם. אני אדם שמשתף הצלחות וכשלונות ביחד, וכשאנשים שומעים את הכשלונות הם מופתעים. הרי אין לי חסינות, גם לי יש תקופות לא פשוטות, גם אני עולה במשקל לפעמים. אבל דווקא במקום שבו אני מתמודדת ושאני חיה את התהליך, זה מה שמשאיר מקום לפתח עוד יותר את האפשרויות שהצוות שלי מציע. לחדש יותר, לתת יותר ערכים. ככה אני יכולה להגיד מה אני צריכה ומה האדם שמולי צריך. ככה אני יכולה לעזור יותר ולהקשיב לצורך הקיים. 

העתיד כבר כאן

בימים אלו משיקה חלי ממן לראשונה תכנית אונליין יחידה מסוגה. המטרה? להגיע לכל בית בישראל בצורה קלה, נגישה וזמינה ולרתום את הטכנולוגיה המתקדמת של ימינו לתהליך שמוכיח את עצמו מעל ל-20 שנה.

"במציאות המוטרפת של ימינו, עלה צורך מהותי לתמיכה גם מהבית. לנשים עסוקות שאין להן זמן להגיע לפגישות, לגברים שלא מרגישים בנוח להגיע לקבוצה פיזית אבל עדיין מאוד רוצים לעשות את השינוי, לכל מי שחי ונושם את הדיגיטל והאונליין ובכלל – לכל מי שצריך ורוצה".

בנקודה זו שאלתי את חלי, האם היא מאמינה שהפורמט הדיגיטלי מסוגל להציע את אותה התמיכה ואת אותן התוצאות המושגות במסגרת הקבוצות. חלי ענתה בחיוך רחב וללא היסוס: "השקעתי את המקסימום האפשרי בתכנית דיגיטלית מקיפה, יסודית, מחבקת – כזו שלא משאירה אותך לבד בשום שלב בדרך להצלחה שלך. יצקנו לתכנית האונליין את כל הידע והניסיון שצברנו, הצוות שלי ואני, ב-20 השנים האחרונות,ולאחר שליווינו עשרות אלפי אנשים לניצחון על הפחד מאוכל ולאורח חיים בריא. התגובות שאנו מקבלות מהמשתתפות בתכנית החדשה מדהימות ואני יודעת שזו רק ההתחלה."

אין ספק שבעולם המציע שפע של דיאטות, חלי ממן היא הבחירה השפויה והיעילה ביותר שמוכיחה את עצמה כבר שנים רבות. "ביום שנלמד לאהוב את עצמנו ולקבל את עצמנו כאילו אנחנו החברה הכי טובה שלנו, נצליח לעשות את השינוי ולהשקיע בעצמנו", היא אומרת בחיוך. 

אנחנו השתכנענו.

תוכנית האונליין של חלי ממן יוצאת לדרך ומציעה שפע של אפשרויות להורדה במשקל מהבית!

רוצה להשתתף? לכל הפרטים לחצי כאן

כמה קטנועים אתה מחזיק בעסק?

מרחק נסיעה חודשי ממוצע:

קטנוע בליץ

קטנוע בנזין

סה”כ לחודש

לפרטים נוספים ותיאום נסיעת מבחן השאר פרטים עוד היום:

פנייתך התקבלה!

דילוג לתוכן